Warszawa

Co warto zwiedzić w Warszawie ?

Warszawa to miasto, które spójnie łączy przeszłość z teraźniejszością. W krajobrazie stolicy wciąż dominuje monumentalny Pałac Kultury i Nauki, ale jego otoczenie stanowią nowoczesne wieżowce, których w ostatnim czasie przybywa co raz więcej.

O narodowym dziedzictwie można dowiedzieć się za pośrednictwem placówek muzealnych: Muzeum m.st. Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Fryderyka Chopina czy też Muzeum Narodowego – warto poznać historię, którą próbują nam przekazać. Inne miejsca, jak Centrum Nauki Kopernik, z pewnością oderwą nas nieco od historycznego klimatu i przeniosą do niezwykle interesującego świata nauki.  

Warszawa jest miastem, które w wyniku dynamicznego rozwoju ostatnich lat, przerodziło się w popularne centrum gospodarcze, naukowe, a także kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiele zabytków i innych obiektów, takich jak: Zamek Królewski, pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie, cmentarz Powązkowski, bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela czy Zamek Ujazdowski robią ogromne wrażenie. Ku pamięci niezwykle ważnego momentu, jakim była zmiana ustroju politycznego w 1989 roku, wspaniale zrekonstruowane zostały Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza czy też Belweder.  

Na Starym Mieście to równie urokliwe miejsce,, można tam zobaczyć takie zabytki jak: kolumna Zygmunta, bazylika archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, pomnik warszawskiej Syrenki, Gnojną Górę, Barbakan, pomnik Jana Kilińskiego, a także Małego Powstańca. Na uwagę zasługuje też Rynek Starego Miasta, gdzie od zawsze odbywały się różne uroczystości, jarmarki itp.   

W Nowym Mieście, czyli w tej części Warszawy, która do XVIII wieku stanowiła jeszcze zupełnie oddzielną miejscowość, zobaczyć można kościół Św. Ducha oo. paulinów. W labiryncie tutejszych, urokliwych uliczek można natrafić na wiele klimatycznych kawiarni oraz restauracji. Na Rynku Nowego Miasta znajdują się też takie zabytki jak kościół św. Kazimierza, ss. sakramentek czy kościół Nawiedzenia  NMP. Dziś, w centralnym jego miejscu umieszczona została żeliwna studzienka, na której widnieje herb Nowej Warszawy. Wcześniej w tym miejscu stał Ratusz. W niedalekim sąsiedztwie zlokalizowany jest również wyjątkowy pomnik Powstania Warszawskiego oraz piękny Pałac Krasińskich.  

W czasie warszawskich spacerów warto też zwrócić uwagę na pomniki zasłużonych Polaków: Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza, Bolesława Prusa, Fryderyka Chopina, króla Jan III Sobieskiego i wielu innych. Na miły odpoczynek warto wybrać się też do warszawskiego ZOO, które zostało założone już w 1928 roku. Aktualnie zamieszkuje go wiele wyjątkowych gatunków zwierząt.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne