Łazienki Królewskie
Wspaniałe Łazienki Królewskie były kiedyś letnią rezydencją polskiego króla, Stanisława Augusta. Dziś, zawsze pełne spacerowiczów i turystów, pozwalają odetchnąć w zielonym parkowo-pałacowym założeniu w samym centrum miasta. To jedno z najbardziej magicznych miejsc w stolicy. Łazienki są piękne o każdej porze roku: latem skąpane w słońcu, jesienią pokryte barwnymi liśćmi i zimą otulone puszystym śniegiem. Wspaniałe królewskie ogrody i klasycystyczne dzieła architektów urzekają każdego z odwiedzających.
Historia Łazienek Królewskich sięga XVIII wieku. Najcięższy dla nich okres to III rozbiór Polski i czas wojen. Rozkradziono wtedy wiele dzieł sztuki, a II wojna światowa właściwie zrównała letnią rezydencję królów z ziemią. Kolejne lata powojenne to lata odbudowy Łazienek, dzięki czemu dziś możemy podziwiać je w pełnej krasie.
Łazienki Królewskie to dzieło wybitnych architektów, przede wszystkim Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha. Jeden z najwybitniejszych przykładów klasycystycznego okresu stanowi oczywiście Pałac na Wyspie, który powstał z przebudowania „Łazienki Lubomirskiego“ na polecenie samego króla Stanisława Augusta. Tu znajdowała się wspaniała kolekcja rzeźby i malarstwa, należąca do władcy. Dziś również można podziwiać niektóre z ocalałych obrazów.
Nieopodal pałacu mieści się Podchorążówka, która obecnie prezentuje wystawę dotyczącą życia i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego (polski kompozytor i pianista). Z kolei w zachodniej części kompleksu mieści się budynek Starej Pomarańczarni z wielkimi arkadowymi oknami. Kiedyś przetrzymywano tu egzotyczne drzewa, a dziś jest to miejsce Galerii Rzeźby Polskiej oraz ekspozycji gipsowych odlewów starożytnych rzeźb. W Starej Pomarańczarni znajduje się też Teatr Stanisławowski, którego szczęśliwie ominęły zniszczenia wojenne i stanowi dziś jeden z niewielu przykładów teatru dworskiego z XVIII wieku.
Uwagę zwiedzających przyciąga także Pałac Myśliwiecki (z dachem w stylu chińskim), z którego roztacza się naprawdę piękny widok oraz Amfiteatr wybudowany przy malowniczym wybrzeżu stawu.
Spacerując, natrafimy tu na całe mnóstwo innych budowli. Liczne pawilony, świątynie, rzeźby oraz pomniki na trasie parkowych alejek dopełniają wrażenie iście królewskiego ogrodu.
Co roku organizowane są tu ważne, nierzadko prestiżowe wydarzenia kulturalne, naukowe oraz rozrywkowo-sportowe. Na terenie parku, na Hipodromie odbywają się pokazy jazdy konnej – podkreśla to tutejsze tradycje jeździeckie.
Fauna i flora Łazienek jest bardzo bogata. Na pierwszy plan wychodzą dumne pawie, wiewiórki dopraszające się o smakołyki, a nawet rude lisy. Uroku dodają liczne kręte ścieżki, wzniesienia, strumienie i stawy pełne karpi. Całe założenie parkowe ma aż 76 ha i oficjalnie dzieli się na cztery ogrody: Ogród Królewski z XVIII wieku, Ogród Romantyczny z XIX wieku, Ogród Modernistyczny z XX wieku i drugi Ogród Modernistyczny z pierwszej połowy XX wieku. Można więc spacerować tu bez końca, za każdym razem odkrywając nowe, magiczne zakątki. Na smaczne posiłki zaprasza jedna z najbardziej ekskluzywnych restauracji w stolicy - restauracja Belvedere, która mieści się w Nowej Oranżerii w południowej części Łazienek.
Łazienki Królewskie czynne są o różnych porach, w zależności od sezonu. To samo dotyczy poszczególnych budynków i wystaw, dlatego zawsze warto to sprawdzić przed planowanymi odwiedzinami.
Szczegóły miejsca
pozostałe w zależności od sezonu i obiektu:
http://www.lazienki-krolewskie.pl/Godziny-otwarcia.html
Dodaj swoją opinię
Oceny i opinie
-
c5e5e5h, kje6re fine muldvarpen! :) Kan tenke meg teen smkear ekstra godt :) He5per du fe5r en kjempe fin pe5ske, kje6re Maren! Du gjf8r meg varm og glad <3