Saska Kępa
Saska Kępa to warszawskie osiedle, będące częścią dzielnicy Praga Południe. Słowo „Kępa” związane jest z usytuowaniem nad samym brzegiem Wisły. Przez wiele lat nazwa osiedla była modyfikowana aż do momentu kiedy król Polski, August III, upodobał sobie to miejsce na odpoczynek . Wtedy dodano przymiotnik „Saska” i taka nazwa funkcjonuje do dziś.
Na początku była to przede wszystkim przestrzeń wypoczynkowa, podmiejska oaza spokoju. Potem w XX wieku wybudowano most Poniatowskiego, który połączył osiedle z centrum miasta, a od 1930 rok zaczęły się wzmagać procesy urbanizacyjne. Od tego okresu Saska Kępa zaczęła uchodzić za prestiżowe miejsce do zamieszkania. Po latach wojny powstawały tu kolejne kwartały zaprojektowane przez wybitnych polskich architektów-urbanistów, tworząc współczesny obraz osiedla.
Saska Kępa to atrakcyjne osiedle willowe. Otoczone wyjątkowym Parkiem Skaryszewskim, ogródkami działkowymi i zielonym brzegiem Wisły, wraz ze szpalerami drzew wzdłuż ulic, tworzy razem „zieloną przystań”. Mieszkało tu i nadal mieszka wielu artystów, pisarzy, architektów, kompozytorów, wojskowych i inny znanych osobistości. Niezwykle cenna jest architektura tego warszawskiego osiedla. Znaleźć tu można wiele przykładów modernistycznej zabudowy. Większość rezydencji powstała w okresie międzywojennym i w latach pięćdziesiątych oraz siedemdziesiątych XX wieku. Do dziś na niektórych domach widoczne są ślady po wojennych kulach. W kolejnych latach na osiedlu pojawiły się także kamienice, a nawet przykłady współczesnej zabudowy apartamentowej. Swoje siedziby ma tu też wiele ambasad.
Zwiedzając uliczki Saskiej Kępy, można napotkać liczne rzeźby upamiętniające wielkich polskich artystów, m.in publicystę Stefana Żeromskiego , pisarzy: Bolesława Prusa, Adama Mickiewicza albo poetkę Agnieszkę Osiecką, mieszkankę Saskiej Kępy, zasiadającą przy okrągłym kawiarnianym stoliku (ul. Francuska). Bacznie obserwujący mijane wille dostrzegą też tabliczki na fasadach czy ogrodzeniach, opowiadające o pozostałych wielkich mieszkańcach.
Saska Kępa to także zagłębie kawiarniane i restauracyjne. Jedno z bardziej klimatycznych miejsc w tej okolicy to z pewnością Kępa Cafe przy ul. Finlandzkiej 12A. Kawiarnia stawia na zdrowe, ekologiczne posiłki (wegetariańskie i wegańskie) i promuje tzw. „fair trade”. W środku znajduje się duży wybór książek do poczytania, a także kącik dla najmłodszych.