Warszawa. Stolica Polski, będąca jednocześnie największym jej miastem. Ogrom 1,7 miliona mieszkańców sprawia, że Warszawa jest dziewiątym pod względem liczby mieszkańców miastem Unii Europejskiej.
To położone nad Wisłą miasto wywołuje mieszane uczucia radości i refleksji. Warszawa jest unikalną mieszanką starego z nowym, przeszłości z teraźniejszością, dobrych i złych wspomnień. Historia nie zawsze była łaskawa dla tego wspaniałego miasta. Krótkie okresy wzrostu gospodarczego i prosperity były ciągle przerywane przez różnorodne niszczące je wydarzenia, jak konsekwencje rozbiorów Polski, gwałtowne powstania listopadowe i styczniowe oraz pierwszą wojnę światową. Największy cios nadszedł z Niemiec w 1939 roku. W czasie drugiej wojny światowej Warszawa została prawie kompletnie zniszczona, a liczba jej mieszkańców zmalała o ponad 70%. Dla każdego innego miasta oznaczałoby to koniec, ale nie dla Warszawy. Po zakończeniu wojny stolica Polski została heroicznie odbudowana przez jej mieszkańców. Warszawa dosłownie powstała z popiołów, przez co bywa nazywana "Miastem Feniksa".
Wszystkie to wydarzenia odcisnęły piętno na architekturze miasta. Kościoły, pałace, liczne historyczne miejsca przeplatają się z otwartymi przestrzeniami, miejskimi ogrodami oraz współczesnymi budynkami, np. z Pałacem Kultury i Nauki - najwyższym wieżowcem w Polsce. Dochodzi do tego różnorodność ludzi, którzy mieszkają w Warszawie: zabiegani młodzi biznesmeni oraz starsi mieszkańcy, przechadzający się powoli po chodnikach, którzy, kiedy ich poprosisz, opowiedzą wszystko o mieście, które kochają.
Największą zaletą Warszawy jest jej charakter. Każdy powinien choć raz odwiedzić ten żyjący pomnik polskości.