Warszawa

Plac Bankowy

Atmosfera
Obsługa
Lokalizacja
Jakość
Ocena całkowita

Plac Bankowy w Warszawie powstał w 1825 roku, ale dziś prezentuje się zupełnie inaczej niż prawie 200 lat temu. Niegdyś trójkątny, z pałacami, fontanną i czynszowymi kamienicami, obecnie jawi się jako ciężko odczytywana forma w miejskiej przestrzeni. Plac Bankowy to jeden z najważniejszych placów i węzłów komunikacyjnych stolicy. Krzyżują się tu dwie główne trasy: ulica Marszałkowska i aleja Solidarności. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się wysoki tzw. Błękitny Wieżowiec, którego budowa trwała aż 16 lat, a skończyła się w 1991 roku. Wynik ten daje mu miejsce w czołówce najdłużej wznoszonych budynków w stolicy. Z ciekawostek: niektórzy twierdzą, że mogło to mieć związek z klątwą, ponieważ dokładnie w tym miejscu przed wojną mieściła się wspaniała Wielka Synagoga. Powstała w XIX wieku, w stylu klasycystycznym z elementami renesansowymi, i była największą tego typu budowlą w stolicy. Szczególnie jej bogate wnętrze robiło duże wrażenie. W okresie wojen synagoga bardzo ucierpiała, ale dopiero jej wysadzenie przez Niemców (na znak oficjalnego zniszczenia getta warszawskiego) w 1943 roku dopełniło aktu destrukcji. Chociaż były takie plany, to nigdy jej nie odbudowano. Jedyny ślad po Wielkiej Synagodze to upamiętniająca tablica przy ul. Tłomackiej.  

Nazwa Placu Bankowego związana jest z mieszczącym się tu od 1828 roku Bankiem Polskim oraz z Komisją Rządową Przychodów i Skarbu Królestwa Polskiego. Dziś, w tych samych pałacowych budynkach, swoją siedzibę mają władze Warszawy i Województwa Mazowieckiego. Jeden ze wspomnianych pałaców powstał w XVII wieku jako barokowy twór z charakterystycznymi, dużymi tarasami. Jego architektem był sam Antonio Corazzi. Dwa wieki później przebudowano go na styl renesansowy. Sąsiadujący z nim drugi pałac klasycystyczny ma już trochę krótszą historię. Po przeciwnej stronie placu, przy ul .Senatorskiej 38/40, podziwiać można piękny Pałac Mniszchów, w którym odbywały się aż do 1939 roku bale i jubileusze. Potem w okresie Powstania Warszawskiego mieścił się tu szpital, aż w końcu, po odbudowaniu wojennych zniszczeń, budynek przekazano ambasadzie belgijskiej.

Na placu, swego czasu, stał pomnik Feliksa Dierżyńskiego, działacza komunistycznego. Ze względu na pojawiające się protesty zlikwidowano go i niedługo trzeba było czekać na wzniesienie kolejnego pomnika - tym razem Juliusza Słowackiego, który był jednym z najwybitniejszych poetów polskich.

Dojazd do Placu Bankowego jest bardzo dogodny bo można się tu dostać zarówno metrem, autobusem jak i tramwajem. W północno - wschodniej części placu mieści się kawiarnia kawowa Starbucks, a w ukrytej uliczce Corazziego, pod numerem 4, tuż za szklanym wieżowcem, zlokalizowana jest urokliwa kawiarenka Cafe Pozytywka, słynąca z pysznej kawy i świetnych deserów. Blisko stąd także do Starego Miasta - wystarczy obrać kierunek na ulice Długą.

Plac Bankowy to przede wszystkim plac “przechodni”, ciekawy zwłaszcza ze względu na architekturę i historię.

Rozwiń

Szczegóły miejsca

https://viacitymap.pl/Miasta/Warszawa/Zwiedzanie/Plac-Bankowy
Adres:
Plac Bankowy

Dodaj swoją opinię

Pola wymagane
Atmosfera
Obsługa
Lokalizacja
Jakość

Oceny i opinie