Warszawa

Zdaniem obcokrajowców - musisz zobaczyć!

Warszawa z pewnością ma wiele do zaoferowania, ale jakie miejsca mogłyby zrobić największe wrażenie na obcokrajowcach odwiedzających stolicę? Na myśl przychodzi od razu Starówka, Łazienki albo PKiN... Okazuje się, że nie tylko to zapada w pamięć turystom.

Stare Miasto to oczywiście punkt obowiązkowy na trasie zwiedzania Warszawy. Starówka to urokliwa przestrzeń historyczna, gdzie spacer jej wąskimi uliczkami zabierze każdego w zupełnie inny świat. Zabytkowa architektura, tętniący życiem plac Zamkowy, Rynek Główny, Zamek Królewski, kawiarnie, sklepy i restauracje, a wszystko usytuowane na Skarpie Warszawskiej, z pięknym widokiem na Wisłę. Warszawska Starówka została doszczętnie zniszczona w 1944 roku podczas powstania warszawskiego, ale z pomocą mieszkańców i architektów udało się ją zrekonstruować. Dziś Stare Miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład wspaniałego i wyjątkowego dzieła odbudowy.   

Kolejny warszawski skarb to Łazienki Królewskie – piękna pałacowo-parkowa przestrzeń  znajdująca się w samym centrum Warszawy. Nic dziwnego,że wielu mieszkańców miasta regularnie przychodzi tu na spacery. Oprócz niesamowitych ogrodów, wrażenie robią także dzieła architektury, przede wszystkim Stara Pomarańczarnia, pałac Na Wodzie oraz amfiteatr, gdzie odbywają się koncerty. O każdej porze roku zielone aleje, ścieżki, kręte schody, pagórki, potoki i stawy przedstawiają inne, ale zawsze zachwycające oblicze... Spacerując można natknąć się na liczne rzeźby, pomniki i zaprzyjaźnić się z rudymi wiewiórkami, które są przyzwyczajone do ludzkiej obecności i śmiało podchodzą po przekąskę.   

Niewątpliwym „must see“ jest także zabytkowy cmentarz na Powązkach, który powstał pod koniec XVIII wieku. Pochowani są tu najznamienitsi Polacy: artyści, pisarze, uczeni, żołnierze. Ogromna przestrzeń cmentarza oraz piękna architektura nagrobków każdego wprowadzają w nostalgię. Stare drzewa i wiekowe pomniki opowiadają historię o upływającym czasie...  

Uznanie turystów zdobyło również Muzeum Powstania Warszawskiego, które w wyjątkowy sposób opowiada o walkach 1 sierpnia-3 października 1944 roku. Temat powstania warszawskiego do tej pory jest mocno osadzony w świadomości warszawiaków. Muzeum stworzyło nowoczesną, interaktywną przestrzeń . Można tu obejrzeć w bryle samolotu obejrzeć film w 3D, który przedstawia zniszczenia Warszawy po powstaniu, można przejść się rekonstrukcją kanałów powstańców oraz wsłuchać się w dźwięk bicia serca walczących, który z pewnością na długi czas wbija się w pamięć...  

Przy okazji wizyty w  Warszawie nie sposób przeoczyć socrealistycznego kolosa –Pałacu Kultury i Nauki  (Plac Defilad 1). Pomimo wielu kontrowersji (wybudowano go ku chwale Józefa Stalina, jako dowód przyjaźni polsko-radzieckiej)  wciąż pozostaje charakterystycznym punktem centralnym stolicy. To również najwyższy budynek w Polsce. Z tarasu widokowego na szczycie można podziwiać panoramę Warszawy. Znajduje się tu wiele placówek kulturalnych i usługowych m.in. Sala Kongresowa, Teatr Dramatyczny, Teatr 6. piętro, kawiarnie, kino oraz księgarnie.  

Przy jednej z najpopularniejszych wśród turystów ulic – Krakowskim Przedmieściu 26/28, mieści się Uniwersytet Warszawski. Gmach uczelni łatwo zauważyć, ponieważ na co dzień tętni rytmem życia studenckiego. To jedna z najlepszych i najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce, a jej historia sięga aż 1816 roku. Pokaźna, zabytkowa brama  zaprasza na kampus główny uniwersytetu. Po jej przekroczeniu można podziwiać wspaniałe budynki z okresu klasycystycznego stylu  m.in. Pałac Kazimierzowski, pałac Ursuskich, Tyszkiewiczów czy Auditorium Maximum.

Grób Nieznanego Żołnierza również przyciąga wielu odwiedzających stolicę. Pomnik usytuowany jest na skraju placu Piłsudskiego, tuż przy ogrodzie Saskim. Pustka i cisza na rozległej przestrzeni  placu jest co jakiś czas przerywana przez zmianę warty – wydarzenie najchętniej oglądane przez turystów. To miejsce pełne symboliki i podniosłości, to pamięć o tych, którzy zginęli w walce o niepodległą Polskę.   

Na koniec kilka słów o upodobaniach młodych, którzy cenią sobie kawiarniane życie miasta. Nic więc dziwnego, że plac Zbawiciela szybko zdobył sobie ich uznanie. To tu tętni warszawskie alternatywne życie nocne, a moda na bywanie w klubokawiarniach rozmieszczonych wokół placu przyciąga co raz więcej osób.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne