Warszawa

Ważne pomniki w Warszawie

Warszawa, jak każde miasto, ma swoich myślicieli, artystów, polityków.  Wiele wydarzeń z jej bogatej, często tragicznej, historii utkwiło na zawsze w świadomości mieszkańców stolicy. Dziś to właśnie pomniki przypominają nam o tych ważnych momentach i wielkich osobistościach.  

Odwiedzenie każdego z warszawskich pomników zajęłoby wiele czasu, jest jednak kilka, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Najstarszy pomnik w Warszawie to oczywiście Kolumna Zygmunta III Wazy. Powstała ona w 1644 roku według projektu Włochów: Augustyna Locci i Constantina Tencalla. Na wysokiej, 22-metrowej, rzymskiej kolumnie dumnie stoi król Polski, dzierżąc w dłoni krzyż oraz miecz. Pomnik był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Poprzednie, oryginalne trzony kolumny można podziwiać przy Zamku Królewskim od strony południowej.

Grób Nieznanego Żołnierza mieści się na placu Józefa Piłsudskiego, tuż przy ogrodzie Saskim. Oddaje on hołd wszystkim poległym w obronie ojczyzny. Zawsze czuwa tu żołnierska warta, a w każdą niedzielę o godzinie 12:00 następuje jej uroczysta zmiana.

W Łazienkach Królewskich od 1929 roku stoi pomnik Fryderyka Chopina, wielkiego kompozytora i pianisty. W okresie letnim, co niedzielę odbywają się tam wspaniałe koncerty muzyki poważnej, w których uczestniczą światowej sławy pianiści.

Z kolei przed Pałacem Prezydenckim, przy Karkowskim Przedmieściu 46/48 dostrzec można wspaniały pomnik Józefa Poniatowskiego na wierzchowcu. To postać, która zdobyła sobie wśród Polaków wielki szacunek i sympatię. Józef Poniatowski był generałem, ministrem i naczelnym wodzem wojska polskiego, a jego męstwo i duch walki w obronie ojczyzny stał się symbolem.

Powstanie warszawskie i jego dzielni bohaterowie także doczekali się pomnika, który został odsłonięty w 1989 roku. Mieści się on na Placu Krasińskich, w pobliżu włazu, który służył w tym czasie do ewakuacji walczących. Okazałych rozmiarów pomnik obrazuje powstańców wybiegających spod pylonu. Tuż obok można dostrzec ludzi nad zejściem do kanału, co ma z kolei nawiązywać do zakończenia powstańczych walk.

Przy Trasie W-Z, w sąsiedztwie ulicy Nowy Przejazd, z pięknej, zielonej kompozycji parkowej wyłania się wysoki na 7 metrów pomnik Bohaterów Warszawy – jeden najbardziej charakterystycznych monumentów stolicy. Na cokole w dynamicznej, półleżącej pozie znajduje się Nike, bogini zwycięstwa z uniesionym mieczem. Pomnik dedykowany jest tym, którzy zginęli w Warszawie w czasie II wojny światowej, bohatersko walcząc o wolność.

Wiele emocji budzi pomnik Małego Powstańca (ul. Podwale). Drobny chłopiec w hełmie opadającym na oczy, z biało-czerwoną opaską i pistoletem maszynowym oddaje cześć najmłodszym walczącym w czasie powstania warszawskiego.

W sąsiedztwie Wisły, na zamknięciu parkowej osi, jaką stanowi aleja Księdza Józefa Stanka mieści się inny, monumentalny pomnik Chwała Saperom. Składa się on z trzech części: są to pylony symbolizujące wybuch miny, rozbrajający ją w centralnej części saper oraz 18 płaskorzeźb. Wszystko zostało podsumowane napisem: "Wolna Warszawa nigdy nie zapomni tych, którzy trudem swym i krwią pierwsi rozpoczęli dzieło jej odbudowy... "

Podejmując temat warszawskich pomników, nie wolno zapomnieć o Syrence. To symbol stolicy, postać z warszawskiego herbu. Wiąże się z nią wiele ciekawych legend... Warszawską syrenkę można podziwiać na Powiślu (tuż przy Moście Świętokrzyskim) oraz na Rynku Starego Miasta.

Jeden z najmłodszy pomników to pomnik Poległych Lotników, który znajduje się na Polu Mokotowskim, nieopodal miejsca, gdzie kiedyś było lotnisko. Uroczyste odsłonięcie odbyło się w 2003 roku. Na dużym placu z aleją, które mają nawiązywać do lotniska, umieszczono metalowe pręgi, niczym smugi po samolocie, a na otaczającym je, półokrągłym murze wypisane zostały m.in. nazwiska lotników poległych w latach 1939-45.

Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Muranowskiej i Andersa. Powstał ku czci Polaków wywiezionych na Wschód (m.in. ofiar zbrodni katyńskiej). Autorzy pomnika zdecydowali się na wymowną platformę kolejową pełną krzyży, toczącą się po torach.

Ze względu na dawne dzieje Warszawy warto także zobaczyć pomniki związane z historią Żydów polskich m.in. pomnik Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa albo Umschlagplazt – pomnik-mur wybudowany w miejscu, gdzie wywożono Żydów do obozów koncentracyjnych (ul. Stawki).

Na myśl przychodzi również pomnik wielkiego polskiego astronauty – Mikołaja Kopernika, pomnik wybitnego poety – Adama Mickiewicza (obydwa pomniki znajdują się na Krakowskim Przedmieściu) oraz pomnik zamyślonej Marii Skłodowskiej Curie, która była dwukrotną noblistką i prekursorką radiochemii (ul. Wawelska/ Marii Curie- Skłodowskiej).

Z kolei w pobliżu skrzyżowania ulicy Dzielnej i alei Jana Pawła II trzeba zwrócić uwagę na oryginalny pomnik Drzewa Pawiackiego przy Muzeum Więzienia Pawiak. W tym miejscu, w okresie wojny, istniało niemieckie więzienie, w którym odebrano życie wielu Polakom.

Jak widać Warszawa pełna jest pomników, a ich długa lista na pewno nie została jeszcze wyczerpana. Każdy spacer po mieście to kolejne odkrycia pamiątkowych tablic i posągów ku czci zasłużonych.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne