Wrocław

Wrocław w weekend - co zwiedzić?

Przyjeżdżasz na weekend do Wrocławia i chcesz zwiedzić najciekawsze atrakcje stolicy Dolnego Śląska? Choć oferta turystyczna tego miasta jest bardzo szeroka, nawet w ciągu dwóch dni możesz zobaczyć najważniejsze miejsca!

Wrocław nie należy do miast o wielkiej powierzchni, a większość najpopularniejszych atrakcji turystycznych leży w okolicy Rynku i starówki. Dzięki temu możemy go zwiedzać na piechotę, a podczas spaceru nacieszyć oczy urzekającą wrocławską architekturą. Pomimo że 70% miasta nie przetrwało zniszczeń wojennych, w Rynku i okolicach nie brakuje urokliwych starych kamienic i innych zabytkowych zabudowań.

Jeśli jesteś miłośnikiem pięknych kolorowych kamieniczek, zacznij zwiedzanie od Rynku i przylegających do niego ulic. Na samym Rynku nie przegap położonych przy kościele garnizonowym kamienic zwanych "Jasiem i Małgosią", których historia sięga średniowiecza, a które odnowiono w latach 60., dzięki czemu wciąż możemy podziwiać ich urok. Na uwagę pod względem architektonicznym zasługuje ulica Świdnicka i Plac Teatralny. Znajduje się tu Opera Wrocławska, mieszcząca się w budynku dawnego Teatru Miejskiego z pierwszej połowy XIX wieku. Obok Opery położony jest legendarny już Hotel Monopol, którego zdobna fasada w stylu neobarokowym przetrwała od XIX wieku i została starannie odrestaurowana na przełomie XX i XXI wieku.

Kilka kroków dalej znajduje się Promenada Staromiejska, czyli doskonały szlak spacerowy na brzegu dawnej fosy. Jest to bardzo przyjemne miejsce, gdzie możesz odpocząć na ławce w cieniu starych drzew. Idąc wzdłuż fosy, miniesz Park Mikołaja Kopernika i położony obok Wrocławski Teatr Lalek. Tu warto się zatrzymać i spędzić miło czas nad fontanną czy na placu zabaw z dziećmi. Jeśli natomiast zdecydujesz się kontynuować spacer Promenadą Staromiejską, dotrzesz do Wzgórza Partyzantów. To miejsce miało duże znaczenie historyczne – stąd dowodzono w 1945 roku obroną Twierdzy Wrocław. Obecnie podziemia obiektu zostały zaadaptowane na kluby i puby, a na wzgórzu podziwiać możemy monumentalną kolumnadę i piękny roztaczający się widok na centrum miasta. Idąc dalej ulicą Podwale dotrzesz do Parku Juliusza Słowackiego, gdzie znajduje się słynna Panorama Racławicka, a także dwa ważne wrocławskie muzea – Muzeum Architektury i Muzeum Narodowe.

Wieczorem warto wybrać się na Ostrów Tumski, czyli do najstarszej części Wrocławia. Jest to urokliwa, pięknie oświetlona wieczorem dzielnica, gdzie podziwiać można zabytkową, gotycką Archikatedrę św. Jana Chrzciciela z XIV wieku, a także Kościół św. Idziego stanowiący najstarszy zachowany budynek w mieście i pochodzący z lat 20. XIII wieku. To tutaj znajduje się też najbardziej rozpoznawalny most we Wrocławiu – Most Tumski, zwany też mostem zakochanych, z uwagi na zwyczaj zawieszania tu grawerowanych kłódek przez pary.

Sky Tower

Sky Tower

Powstańców Śląskich 95
Wrocław

Artykuły

Francuska uczta?

French Connection

French Connection

Naleśnikarnia French Connection położona na trzecim piętrze…
La Maddalena

La Maddalena

La Maddalena to archipelag wysp na Morzu Śródziemnym, leżący…
Le Bistrot Parisien

Le Bistrot Parisien

Szukasz prawdziwie francuskiej knajpki, gdzie spróbujesz tradycyjnych…
Le Chef

Le Chef

Położona w głębi klimatycznej, gwarnej uliczki, restauracja…
Zobacz więcej

Artykuły

Artykuły

Zobacz więcej

Hotel InVite