Warszawa

Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie to obiekt o charakterze barokowo-klasycystycznym, który mieści się przy placu Zamkowym. Na samym początku była to rezydencja należąca do książąt mazowieckich, natomiast od XVI wieku stał się siedzibą, w której urzędowały władze I Rzeczypospolitej. Do zmian doszło w XIX wieku, a przyczyną tego był upadek powstania listopadowego. Wtedy w Zamku Królewskim prowadzona była administracja rosyjska. W czasie I wojny światowej stał się rezydencją generalnego gubernatora Niemiec. W okresie od 1920 do 1922 roku miejsce to stało się siedzibą Naczelnika Państwa, a od 1926 do 1939 roku urzędował tam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Zamek Królewski w Warszawie w 1939 roku został nie tylko ograbiony, ale i spalony przez Niemców. W 1944 roku doszło do jego doszczętnego zniszczenia. Na szczęście po roku 1971 został odbudowany oraz odrestaurowany.

Aktualnie Zamek Królewski w Warszawie jest pomnikiem zarówno historii, jak i kultury narodowej, spełniając dodatkowo funkcje o charakterze muzealnym i reprezentacyjnym. Warto podkreślić także, że wpisano go do Państwowego Rejestru Muzeów. A co więcej, wraz ze Starym Miastem, dołączył do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

W okresie od 2004 do 2008 roku została przeprowadzona wszechstronna renowacja pałacu Pod Blachą, który od 1989 roku został elementem zespołu zamkowego. Od 1996 do 2009 roku przeprowadzano remonty Arkad Kubickiego, będących łącznikiem zarówno średnich, jak i dolnych ogrodów zamkowych. Dzięki decyzji konserwatora zabytków, w roku 2009 doszło do przywrócenia początkowej kolorystyki wschodniej Elewacji Saskiej.

W dzisiejszych czasach, ze względu na pełnienie funkcji muzeum, Zamek Królewski w Warszawie podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowo odbywają się tutaj spotkania państwowe oraz różnego rodzaju oficjalne wizyty. Warto także podkreślić, iż co roku Zamek Królewski w Warszawie odwiedzany jest przez około 500 000 osób.

W zamkowej Kaplicy Małej złożone są insygnia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ponadto w tej części znajduje się także urna z sercem Tadeusza Kościuszki. W Zamku Królewskim w Warszawie przechowuje się również insygnia należące do władzy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W sezonie letnim Trasa Zamek dostępna jest dla zwiedzających od poniedziałku do środy oraz w piątek i sobotę, w godzinach od 10:00 do 18:00, natomiast w czwartki od 10:00 do 20:00. W niedziele zwiedzać można od 11:00 do 18:00. Galeria Lanckorońskich, Arkady Kubickiego oraz pałac Pod Blachą zobaczyć można w poniedziałki, wtorki, środy, piątki i soboty w godzinach od 10:00 do 16:00, w czwartki od 10:00 do 18:00, a w niedziele od 11:00 do 18:00. Gabinet Numizmatyczny dostępny jest dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00, natomiast w niedziele od 11 :00 do 16:00.

Cena biletu normalnego wynosi 22 zł, a ulgowego 15zł. Za bilet rodzinny należy zapłacić 14 zł. Dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą zwiedzać za 1 zł. Istnieje również możliwość wykupienia wycieczki z przewodnikiem, zarówno w języku polskim, jak i obcym. Koszt to odpowiednio 90 i 110 zł.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne