Warszawa

Uczta we francuskim stylu, czyli najlepsze brasseries w Warszawie

Francuska kuchnia to jedna z najbardziej znanych europejskich nurtów kulinarnych. Nie tylko od wieków wywiera wpływ na tradycję kulinarną innych krajów Europy, ale też coraz częściej stanowi przedmiot zainteresowania polskich szefów kuchni i restauratorów. Kuchnia francuska to nie tylko żabie udka, ślimaki, sery i wino. Od lat we francuskiej tradycji kulinarnej kształtuje się podział na haute cuisine – wyrafinowane, drogie dania – i nouvelle cuisine, czyli lekką, zdrową kuchnię opartą na prostych recepturach. W Warszawie, podobnie jak w innych europejskich miastach, nie brakuje restauracji specjalizujących się w tradycyjnych daniach kuchni francuskiej. Poniżej przedstawiamy te najbardziej godne polecenia.

Brasserie Warszawska

Historia tego lokalu sięga lat siedemdziesiątych, kiedy jadali tu budowniczy Pałacu Kultury i Nauki. Z tego czasu została tu zabytkowa tablica menu z 1979 roku. W oparciu o tradycję dobrej francuskiej kuchni powstało tu miejsce wyjątkowe, stawiające na elegancję, prostotę i wysoką klasę. Położona przy ul. Górnośląskiej, nieopodal Sejmu, jest idealnym miejscem na biznesowy lunch czy elegancką kolację. Codziennie zmieniające się menu zawiera najważniejsze dania wyrafinowanej kuchni francuskiej, przygotowane w oparciu o świeże, wysokiej jakości składniki.

L'Arc Varsovie

Jeśli masz ochotę spróbować najlepiej przyrządzonych owoców morza, koniecznie wybierz restaurację L'Arc Varsovie. Ta elegancka i przytulna restauracja specjalizuje się w najwyższej jakości potrawach z owoców morza, takich jak mule z galangalem, ostrygi zapiekane ze szpinakiem, homar z kawiorem czy krewetki. Choć owoce morza to najbardziej obszerna część menu, nie brakuje tu innych tradycyjnych francuskich potraw, jak zupa cebulowa, ślimaki, foie gras, małże św. Jakuba czy pierś z kaczki sous vide.

La Fromagerie

La Fromagerie przy ul. Burakowskiej to królestwo miłośników serów. W ofercie restauracji znajdują się chyba wszystkie gatunki serów z całego świata, a przede wszystkim ze słynącej z nich Francji. Deska serów, lampka francuskiego wina i świeżo upieczona bagietka, a także aromatyczne wędliny, sosy i konfitury – to wszystko, co potrzebne do uzyskania wyjątkowej mieszanki smaków we francuskim stylu. Spośród wielu starannie selekcjonowanych serów, na deski La Fromagerie trafiają tylko te wytwarzane zgodnie z tradycyjną recepturą przez lokalnych producentów. Dzięki temu możemy tu poznać prawdziwy, oryginalny smak serów z różnych regionów Francji.

La Rotisserie

W tej eleganckiej restauracji na warszawskim Starym Mieście menu zmienia się w zależności od pory roku, tak, aby wykorzystywać wyłącznie sezonowe składniki. Dba o to szef kuchni Paweł Oszczyk, laureat nagrody "Prix du Chef de l'avenir - Kucharz Przyszłości", spod rąk którego wychodzą prawdziwe kulinarne dzieła sztuki. O właściwy dobór win dba z kolei Mistrz Sommelierów 2012 i 2013 Andrzej Strzelczyk. Przy tak dobranej kadrze nie ma co się obawiać o jakość dań, wśród których znaleźć można zarówno tradycyjne potrawy kuchni francuskiej, jak i nowatorskie połączenia.

Charlotte

Zwolennicy nouvelle cuisine gromadzą się raczej w niewielkim bistro Charlotte przy Placu Zbawiciela. Nie znajdziemy tu ciężkich dań głównych, zapiekanych mięs czy drogich dań z owoców morza. Tu menu opiera się o wytwarzane na miejscu, pyszne pieczywo na domowym zakwasie. Możemy tu zjeść pyszne, lekkie śniadanie lub lunch, skomponowany ze świeżych bułek i bagietek, domowych konfitur, słodkich kremów, kawy lub lampki wina. Kanapki są tu podawane na zimno i na gorąco. Specyficzną atmosferę lokal zawdzięcza ustawionemu na środku dużemu stołowi, który sprzyja zawieraniu znajomości lub po prostu umila samotny posiłek.

Charlotte

Charlotte

Al. Wyzwolenia 18 (wejście od Placu Zbawiciela)
Warszawa

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne