Według obcokrajowców to właśnie Łazienki Królewskie stanowią punkt, którego nie można ominąć zwiedzając Warszawę. Jest to niezwykle przyjemne miejsce, można się tu wyciszyć i odpocząć od zgiełku miasta.. Jest to przede wszystkim zespół pałacowo-parkowy, w którym znajdują się liczne zabytki pochodzące z epoki klasycyzmu. Powstały w XVIII wieku, a ich pomysłodawcą był król Stanisław August Poniatowski. W ich stworzeniu brali udział tacy architekci jak: Dominik Merlini, Jan Chrystian Szuch, a także Jan Chrystian Kamsetzer.
Zarówno dawniej, jak i dziś , park to strefa wytchnienia i relaksu. Stanowi również miejsce różnego rodzaju wydarzeń naukowych, kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych. Ponadto park ten jest ulubioną trasą spacerów warszawiaków i turystów. Ze względu na zakaz wjeżdżania do niego na rowerach deskorolkach czy rolkach, jest idealnym miejscem na spacer z małym dzieckiem. Nieopodal Łazienek Królewskich mieści się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, który chętnie odwiedzany jest przez spacerowiczów i studentów.
Muzeum w Łazienkach zostało udostępnione do zwiedzania w 1960 roku. Główne wejście od strony Alei Ujazdowskich sąsiaduje z Belwederem – miejscem zamieszkania Prezydenta RP. Obok waśnie tej bramy usytuowany jest również najbardziej popularny pomnik Fryderyka Chopina. Podczas letnich miesięcy organizowane są tu recitale chopinowskie pod chmurką, w których biorą udział najlepsi pianiści. Kolejnymi atrakcjami są: Stara Pomarańczarnia z oranżerią oraz Teatru Stanisławowski. Niedaleko stoi tak zwany Biały Domek, czyli miejsce gdzie w XIX wieku przebywał na wyganianiu król Francji – Ludwik XVIII.
Na szczególną uwagę zasługuje najpiękniejszy i najcenniejszy zabytek z epoki klasycyzmu – Pałac na Wyspie. Na początku był to głównie siedzibą magnacką,a potem, od schyłku XVIII wieku – rezydencją królewską. Niezwykle bogate wnętrze odrestaurowano po zniszczeniach wojennych.
Nieopodal pałacu umiejscowiony jest letni Teatr na Wyspie, zbudowany w 1790 roku, który jest imitacją starożytnych ruin.
Obok północnego wyjścia przy ulicy Agrykola stoi gmach Szkoły Podchorążych, miejsce historyczne,bezpośrednio związane z powstaniem listopadowym. Natomiast niedaleko wyjścia południowego znajduje się, miniopole golfowe oraz stanica jeździecka.
W okolicy mieści się także jedna z najbardziej znanych i cenionych restauracji w Warszawie, czyli Belvedere. Z kolei w pobliskich, nieczynnych już szklarniach, stale organizowane są wystawy o różnorodnej tematyce.
Park otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych od świtu do zmierzchu.