Warszawa

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zostało założone w 1862 roku. To jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Tutejsze zbiory to ponad 800 000 eksponatów, wśród których znajdują się zarówno dzieła sztuki pochodzące z Polski, jak i całego świata.

Znajdziemy tu okazy sztuki z różnych epok – zaczynając od antyku, a kończąc na współczesności. W zbiorach znajdują się dzieła malarstwa, rzeźby, rysunku, fotografii, oraz numizmaty i przedmioty sztuki użytkowej. W Muzeum Narodowym znajduje się duża ilość unikatów. Galeria Faras  to największy w skali europejskiej zbiór zabytków kultury i sztuki nubijskiej, wywodzących się z okresu wczesnochrześcijańskiego. Kolejnym unikatem jest Galeria Sztuki Średniowiecznej składająca się z rzeźb, złotnictwa, a także malarstwa tablicowego. Dzieła te pochodzą ze wszystkich regionów, które miały historyczne powiązania z naszym krajem w okresie średniowiecza. Galeria ta została również uzupełniona o średniowieczne zabytki wykonane w innych państwach europejskich. Umieszczony tu został również najsłynniejszy polski obraz, którego autorem jest Jan Matejko: "Bitwa pod Grunwaldem". Jego wymiary są niezwykle imponujące, ponieważ wynoszą aż 426 cm x 987 cm.

Szczególne miejsce wśród zabytków Muzeum Narodowego w Warszawie zajmują obrazy odzyskane po latach (zrabowane w okresie II wojny światowej). Są to takie dzieła sztuki jak: „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego, „W pracowni malarza” Leona Wyczółkowskiego, „Nagonka na polowaniu w Nieświeżu” Juliana Fałata, a także „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

Niewątpliwą zaletą Muzeum Narodowego jest najbardziej nowoczesne oświetlenie ledowe, rzadko spotykane w muzeach na całym świecie. Dzięki reflektorom LED istnieje możliwość odpowiedniego dopasowania natężenia światła, indywidualnego dla każdego obrazu, dzięki czemu uwydatniane są jego walory.

Siedzibą opisywanego muzeum jest modernistyczny gmach, umiejscowiony w jednym z najbardziej ruchliwych punktów Warszawy. Na terenie Muzeum znajduje się również dziedziniec im. Stanisława Lorentza – urokliwe miejsce, w którym można odpocząć.. Są tam ławki, leżaki, przepiękna fontanna, a także kameralna kawiarenka Cafe Lorentz

Należy także wspomnieć o przepięknym, malowniczym parku Na Książęcem, który położony jest na skarpie. Kiedyś ogrody te były własnością księcia Kazimierza Poniatowskiego, czyli brata króla Stanisława Augusta.

Aktualnie w Muzeum Narodowym w Warszawie można podziwiać sześć galerii stałych. Należą do nich następujące zbiory: Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego, Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Sztuki XX i XXI Wieku, Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Sztuki Średniowieczne oraz Galeria Faras.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne