Warszawa

Pogoda czyli kiedy najlepiej przyjechać do Polski?

Do Polski można przyjechać nie bacząc na porę roku, trzeba tylko umiejętnie wybrać miejsce pobytu – tak, aby jak najwięcej skorzystać i zobaczyć. Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego – co oznacza, że występują tu cztery pory roku, a więc cztery powody, dla których warto odwiedzić ten słowiański kraj. 

Wiosna

Ta kalendarzowa zaczyna się 21 marca i trwa trzy miesiące. W tym czasie wszystko i wszyscy budzą się do życia. Zaczynają się intensywne prace na polach, ludzie są bardziej optymistyczni i zadowoleni. Śnieg topnieje, pojawiają się pąki na drzewach, dzień trwa dłużej i jest bardziej słoneczny. Jednak trzeba się przygotować na zmienną pogodę, podpierając się staropolskim przysłowiem „kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata” – czasem jest zimno, a czasem upalnie. Możemy udać się wtedy chociażby nad Biebrze, by podziwiać łany kaczeńców na rozlewiskach lub do Puszczy Kampinoskiej, na piesze bądź rowerowe wycieczki.  

Lato

Latem temperatura z reguły waha się między 18°C a 30°C zależnie od regionu. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, chociaż w tym pierwszym często zdarzają się przelotne opady lub letnie burze. To idealny czas by wybrać się nad Bałtyk lub na Mazury, ponieważ wtedy kwitną i obfitują w atrakcje. Miłośnicy gór też mają wiele możliwości do wyboru, od niskich, aczkolwiek bardzo urokliwych, Bieszczad aż po wysokie Tatry (z najwyższym po stronie polskiej szczytem – Rysami 2499 m n.p.m.).  

Jesień

Bywa kapryśna, jednak nie ma nic piękniejszego od „złotej polskiej jesieni”. Gdy liście w najróżniejszych odcieniach brązu, żółci i czerwieni spadają z drzew, a ostatnie promyki słońca przedzierają się przez gałęzie jest po prostu pięknie! Temperatura waha się w okolicach 10°C we wcześniejszym etapie, czasami może popadać. Jednak to idealna pora na wycieczki rowerowe, a szlaków w Polsce jest wiele – od morza do Tatr. Nie zapomnijcie o czapce, szaliku oraz rękawiczkach i wyruszajcie na wycieczkę. Najpopularniejsze trasy znajdują się w Beskidach, Wielkopolsce (Szlak Stu Jezior), na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (Szlak Orlich Gniazd), a także nad Bałtykiem (Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10) i na Mazurach.   

Zima

Warto wybrać się w góry – Tatry, Podhale, Sudety, ale nie tylko… Największą popularnością cieszą się Krynica Górska, Białka Tatrzańska oraz Szczyrk. Śnieg leży tam prawie przez całą zimę, a warunki narciarskie są naprawdę niezłe. Czasami bywa mroźno (-25°C), wtedy atrakcji dostarczą nam liczne hotele i punkty gastronomiczne, w których znaleźć można pyszne grzane wino i regionalny przysmak, chroniony przez prawo unijne – oscypek.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne