Południe Polski to głównie tereny górzyste – idealne na odpoczynek. Jesień i zima są najlepszymi sezonami do zwiedzania południowej części naszego pięknego kraju: złote kolory górskiej roślinności zachwycają przyjezdnych, a zaśnieżone stoki umożliwiają uprawianie ulubionych sportów zimowych.
Zakopane – nazywane stolicą polskich gór – położone jest u podnóża najwyższego w kraju pasma górskiego – Tatr. Znajdują się tam świetnie przygotowane stoki narciarskie, które ściągają tu masę entuzjastów nart i snowboardu. Jednak cała magia Zakopanego to Krupówki, czyli długa ulica przy której rozstawione są wszelkiego rodzaju stragany, budki z pamiątkami, a także umieszczone są najważniejsze atrakcje miasta, takie jak chociażby Muzeum Tatrzańskie. Okoliczne miasteczka także obfitują w wyjątkowe zabytki, które idealnie komponują się z wyjątkowym klimatem Podhala. Tatry należą administracyjnie do województwa małopolskiego, którego stolicą jest Kraków – przez wielu uważany za najpiękniejsze miasto w Polsce. Znakami rozpoznawalnymi i miejscami, które koniecznie trzeba odwiedzić są: Stare Miasto, Wawel i Sukiennice. Niebanalny, artystyczny klimat tego miasta przyciąga tutaj wyjątkowych ludzi. Kraków i jego okolice to namacalne symbole naszej historii, między innymi pierwsza kopalnia soli w Wieliczce czy niemiecki obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.
Kolejne ciekawe miasta na południu Polski to bez wątpienia Sanok – położony u podnóża Bieszczad. Bieszczady łączą się ściśle z kulturą plemion, które zamieszkiwały te tereny przed wojną. Ich pamięci poświęcony jest skansen, w którym znajdziemy atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy może poczuć się tam jakby cofnął się w czasie o kilkadziesiąt lat. Oprócz skansenu, Sanok posiada największą w kraju kolekcję ikon, którą oglądać można w muzeum, w sanockim zamku. Niedaleko Sanoka znajduje się polskie miasto szkła – Krosno, gdzie zwiedzić można prawdziwą, działającą hutę szkła. Województwo podkarpackie to także dawne zamki, dwory i pałace oraz największa atrakcja regionu – cerkwie, czyli świątynie wyznawców greko-katolicyzmu i prawosławia. Szczególnie duża ilość świątyń różnych wyznań znajduje się w Przemyślu, który uważany jest za najpiękniejsze miasto Podkarpacia.
Południowa Polska to także zagłębie górnicze naszego kraju. Górny Śląsk to kopalnie węgla kamiennego – niektóre z nich nadal czynne, inne już zamknięte. Co ciekawego można tu zwiedzić? Znając zakamarki Katowic można znaleźć prawdziwe perełki architektury i wyjątkowo klimatyczne miejsca. To samo dotyczy Opola, stolicy województwa opolskiego, które posiada jeden z najciekawszych ogrodów zoologicznych w kraju.
Południe Polski to także Dolny Śląsk i jego stolica Wrocław, gdzie co krok natykamy się na kolejne atrakcje, zabytki i ciekawe wydarzenia kulturalne.
Natomiast jeśli marzymy o jesiennych wędrówkach po górach – warto odwiedzić Bieszczady, które właśnie wtedy są najpiękniejsze. Są to najbardziej naturalne góry Polski i posiadają niezwykły urok. Chyba nie ma osoby, która nie zakochałaby się w nich od pierwszego wejrzenia. Sudety to najstarsze góry w Polsce, warto odwiedzić je ze względu na ich wyjątkowy wygląd, który zawdzięczają upływowi setek lat. Z kolei Jura Krakowsko-Częstochowska to idealne miejsce dla romantyków. Klimatyczne skały wapienne i liczne jaskinie przyciągają miłośników wyjątkowych krajobrazów. I w końcu piękne, najwyższe Tatry. Wspaniałe widoki i ciekawe trasy spacerowe. Trzeba jednak pamiętać, że już jesienią wiele tutejszych tras pokrytych jest już śniegiem, co dodatkowo podnosi poziom trudności szlaków i wymaga odpowiedniego przygotowania.
O atrakcjach zimowych w polskich górach można pisać wiele. Roi się tu od ciekawych tras narciarskich, szlaków turystycznych i atrakcji kulturalnych. Każdy kto odwiedzi południe Polski bardzo szybko zakocha się w tutejszych okolicach.