Warszawa

Życie kulturalne w stolicy

Warszawa to jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. To tutaj znajdują się najistotniejsze obiekty – liczne muzea, teatry, sale koncertowe, wystawy… Wybór jest ogromny i różnorodny. Pobyt w kulturalnej stolicy to możliwość obcowania ze sztuką na wysokim, europejskim poziomie.

Największym i jednym najstarszych muzeów w Polsce jest Muzeum Narodowe w Warszawie. Gromadzi w swojej kolekcji dzieła sztuki zarówno polskie, jak i światowe, znajdują się tam wytwory kultury obejmujące okres od antyku do współczesności oraz wystawy czasowe rangi światowej. Warto również wspomnieć o oddziale Muzeum Narodowego – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jego centralnym punktem jest barokowy pałac (dawna siedziba króla Polski), w którym obecnie można podziwiać kolekcję wilanowską, czyli zbiór dzieł zebranych przez Stanisława Kostkę Potockiego. Jest to kompleks kilkudziesięciu zabytków, otoczonych dwoma przepięknymi, romantycznymi parkami.
 
Zagorzali miłośnicy sztuki nowoczesnej powinni udać się do Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim, w którym czekają na nich najnowsze osiągnięcia artystów polskich i zagranicznych. To oczywiście nie wszystko. Warto odwiedzić również Muzeum Powstania Warszawskiego – upamiętniające to tragiczne wydarzenie w bardzo ciekawy i dojmujący sposób. Entuzjaści techniki i nauki na pewno znajdą coś dla siebie w interaktywnym Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium (w okolicach BUW-u) lub w Muzeum Techniki (przy Placu Defilad). 
 
Warszawa może się poszczycić również różnorodnością i mnogością teatrów. Naczelną instytucją teatralną w stolicy jest oczywiście Teatr Narodowy, który działa już od XVIII wieku i od wielu lat gromadzi najwybitniejszych artystów. Godny uwagi jest też sam budynek, w którym znajdują się dwie, z trzech scen Teatru Narodowego. Ta niesamowita budowla to Teatr Wielki, który jest również siedzibą Muzeum Teatralnego oraz Opery Narodowej. Ta ostatnia natomiast co sezon przygotuje dla swoich widzów spektakularne przedstawienia baletowe, opery oraz koncerty. Będąc w Warszawie warto również sprawdzić repertuary innych teatrów. Niezwykle popularnego, gromadzącego gwiazdy, teatru Michała Żebrowskiego – 6.piętro, musicalową mekkę Warszawy – Teatr Muzyczny Roma, czy współczesną scenę komedii i farsy – Teatr Kwadrat.
 
W Warszawie znajduje się też Filharmonia Narodowa, w której możemy posłuchać muzyki klasycznej w wykonaniu niesamowitego chóru oraz orkiestry. W filharmonii goszczą również gwiazdy formatu światowego. Natomiast inne ważne, niekoniecznie klasyczne, koncerty odbywają się w sali widowiskowej Pałacu Kultury i Nauki – Sali Kongresowej lub na niedawno zbudowanym Stadionie Narodowym.
 
Stolica to również wiele niesamowitych festiwali, które odbywają się każdego roku. Między innymi festiwale filmowe, teatralne, literackie, muzyczne… 
 
Warszawa bierze także udział w ogólnopolskiej Nocy Muzeów, podczas której zwiedzanie wielu z warszawskich ośrodków sztuki jest darmowe.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne