Przemoc wobec turystów to w Polsce rzadkość, jednak powszechne są drobne przestępstwa, takie jak np. kradzieże, dlatego warto stosować się do kilku rad.
Przede wszystkim:
- Nie należy obnosić się z drogą biżuterią lub sprzętami (typu aparaty, kamery, laptopy),
- Wychodząc na miasto, cenne rzeczy najlepiej zostawiać w skrytce hotelowej,
- Jeśli podróżujecie samochodem, nie zostawiajcie cennych rzeczy na widoku – lepiej schować je do bagażnika,
- Na targowiskach, ruchliwych ulicach i w centrach handlowych trzeba uważać na kieszonkowców,
- Po zmroku należy trzymać się dobrze oświetlonych ulic.
Telefony alarmowe
Aparaty telefoniczne znajdują się na ulicach, w barach i sklepach. Policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe mają jeden numer telefonu: 112. Można również dzwonić bezpośrednio do każdej z nich:
- Policja – 997
- Straż pożarna – 998
- Pogotowie ratunkowe – 999
Każdy przypadek napadu lub kradzieży należy zgłosić na policji, przynajmniej po to, aby spisać protokół. Zawsze o pomoc można zgłosić się do ambasady lub konsulatu swojego państwa, znajdującego się na terenie Polski. Listę ambasad, placówek dyplomatycznych oraz konsulatów wraz z adresem i numerami telefonów znaleźć można na stronie www.msz.gov.pl
Zdrowie
Należy upewnić się czy posiadane ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Polsce i czy w razie konieczności zapewnia przelot do kraju. Obywatele UE powinni mieć przy sobie legitymacje ubezpieczenia zdrowotnego – European Health Insurance Card (EHIC) – wydaną w kraju zamieszkania. Taka legitymacja upoważni jedynie do leczenia w państwowych placówkach medycznych. W razie niebezpieczeństwa należy dzwonić pod wymienione wyżej numery pogotowia ratunkowego i poprosić o karetkę pogotowia, a jeżeli w pobliżu znajduje się szpital, należy udać się do izby przyjęć, która udziela pomocy w nagłych wypadkach.