Warszawa

Turystyka w Polsce: ważne infromacje

Położenie geograficzne Polski

W Polsce jest 16 województw, 379 powiatów i 2478 gmin. Województwa w Polsce i ich stolice to:

 • Podkarpackie - Rzeszów
 • Małopolskie - Kraków Śląskie - Katowice
 • Opolskie - Opole Dolnośląskie - Wrocław
 • Lubuskie -Gorzów Wielkopolski Wielkopolskie - Poznań
 • Lubelskie - Lublin Łódzkie - Łódź Świętokrzyskie - Kielce Mazowieckie - Warszawa
 • Podlaskie - Białystok,
 • Warmińsko-Mazurskie - Olsztyn
 • Kujawsko-Pomorskie - Bydgoszcz
 • Pomorskie - Gdańsk
 • Zachodniopomorskie - Szczecin

Najważniejsze regiony geograficzne to Pomorze, Mazury, Wielkopolska, Mazowsze, Podlasie, Śląsk, Małopolska i Podkarpacie.  

Obszary Polski szczególnie ważne ze względów turystycznych:

Wybrzeże Morza Bałtyckiego, którego niewątpliwą zaletą są szerokie, piaszczyste plaże, uważane jest za jedno z najładniejszych mórz w Europie.

Pojezierze Mazurskie, czyli kraina czterech tysięcy jezior, gęstych lasów i przyjaznych kajakarzom rzek. Jeziora mazurskie, jako jedyne miejsce z Europy, znalazło się w pierwszej czternastce cudów natury na świecie w konkursie fundacji "New7Wonders".

Wyżyna Małopolska, a tam liczne atrakcje: Jura Krakowsko-Częstochowska i Góry Świętokrzyskie. Ważnym obszarem Polski są także Karpaty i Sudety, czyli centra sportów zimowych i górskich wycieczek.

W ukształtowaniu powierzchni Polski przeważają niziny, czyli obszary poniżej 300 metrów nad poziomem morza. Zajmują one aż 91% powierzchni kraju.

Na północy Polski królują niziny oraz jeziora, na południu zaś góry oraz tereny wyżynne. Trzy główne pasma górskie przebiegające przez Polskę to Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. Najwyżej położonym punktem w Polsce jest szczyt Rysy – 2499 m n.p.m., a najniżej położonym miejscem w Polsce są, położone w depresji, Raczki Elbląskie (1,8 m p.p.m.).  

Do najbardziej znanych szczytów w kraju należą: 

 • Świnica - 2301 m n.p.m. (Tatry Wysokie)
 • Kasprowy Wierch 1985 m n.p.m. (Tatry Zachodnie)
 • Giewont 1894 m n.p.m.(Tatry Zachodnie)
 • Babia Góra 1725 m n.p.m. (Beskid Żywiecki) Śnieżka 1602 m n.p.m. (Karkonosze)
 • Łysica 610 m n.p.m. (Góry Świętokrzyskie)

Najdłuższą rzeką Polski jest Wisła, która ma 1047 km, zaś najgłębszym jeziorem jest Hańcza – 113 m głębokości. W Polsce jest ok. 9300 jezior, zajmują one 1% powierzchni kraju.  

Lista przejść granicznych samochodowych: 

 • Z Ukrainą: Medyka, Korczowa, Hrebenne, Dorohusk, Zosin.
 • Z Białorusią: Terespol, Koroszczyn, Sławatycze, Kuźnica Białostocka, Połowce, Bobrownik.
 • Z Rosją: Gołdap, Gronowo, Bezledy.
 • Z Litwą: Ogrodniki, Budzisko.

Polskie tradycje i święta

Polacy kochają świętować. Najdawniejsze obrzędy polskie (zwłaszcza te sięgające jeszcze czasów pogańskich) choć zatraciły swój dawny charakter, zostały reliktem przeszłości i elementem zabawy.

W Polsce najważniejsze są jednak święta kościelne i narodowe takie jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc, rocznica odzyskania niepodległości 11 listopada, rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji 3 maja. Popularne są także święta, takie jak Dzień Kobiet (8 marca), Dzień Matki (26 maja), Dzień Babci (21 stycznia) czy Dzień Dziecka (1 czerwca). Towarzyszą im spotkania rodzinne i miłe upominki. Świętowanie w Polsce nie byłoby takie wyjątkowe, gdyby nie wspaniała polska kuchnia. Niemal każde polskie święto wiąże się z jedzeniem. Szczególnie obficie zastawiony jest stół w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Spośród lubianych i kultywowanych tradycji warto także wymienić andrzejki - ostatnią zabawę przed adwentem, połączoną z rozmaitymi wróżbami na nadchodzący rok, a także pierwszy dzień wiosny, podczas którego najbardziej znaną tradycją jest topienie (lub palenie) marzanny – symbolu odchodzącej zimy.  

Wielkanoc

Najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim jest Wielkanoc. Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest świętem ruchomym, obchodzi się je w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc poprzedza Wielki Tydzień, w czasie którego wierni wspominają najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia. Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. W kościołach święci się wówczas kupione lub ręcznie zrobione palemki. W Wielką Sobotę przygotowywana jest święconka – ozdobny koszyczek z jedzeniem, który także święci się w kościele. Nie może w nim zabraknąć jajek, które są symbolem nowego życia. W Wielką Niedzielę, po mszy rezurekcyjnej, rodzina zasiada do świątecznego śniadania. Dania które pojawiają się na stole wielkanocnym to m.in. żur, pasztet, pieczone mięsa, wędliny, jajka faszerowane, babka drożdżowa i mazurki. Drugiego dnia świąt, w lany poniedziałek, najbardziej zadowolone są dzieci. Wzajemnie oblewanie się wodą to symboliczne oczyszczanie ciała i duszy, a oblanie wodą niezamężnej dziewczyny ma zapewnić jej szybkie zamążpójście.  

Dni wolne od pracy 

Wszystkie niedziele oraz:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – święto Trzech Króli, obowiązuje od 1 stycznia 2011 roku 
 • Pierwszy dzień Wielkanocy (tj. Wielka Niedziela, święto ruchome)
 • Drugi dzień Wielkanocy (tj. Wielki Poniedziałek, święto ruchome)
 • 1 maja – święto państwowe (tzw. "Święto Pracy")
 • 3 maja – święto narodowe 3 maja (rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r.)
 • Pierwszy dzień Zielonych Świątek (tj. liturgiczne Zesłanie Ducha Świętego, święto ruchome)
 • Dzień Bożego Ciała (święto ruchome)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (to święto liturgiczne wymienia ustawa; data ta jest zbieżna z wprowadzonym w 1992 r. świętem Wojska Polskiego)
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (rocznica odzyskania niepodległości 1918 r.)
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia   

Polska w Schengen

W związku z przystąpieniem Polski do strefy Schengen, obywatele polscy uzyskali możliwość swobodnego podróżowania po obszarze Schengen. Granice państwowe pomiędzy państwami grupy Schengen można przekraczać w każdym miejscu i o dowolnej porze. Zgodnie z przepisami imigracyjnymi i wizowymi, w trakcie podróży wskazane jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości, potwierdzającego obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Choć kontrola tożsamości nie jest przeprowadzana przy przekraczaniu granic państwowych, to wciąż może być ona dokonana na zasadzie wyrywkowych inspekcji.  

Obecnie strefa Schengen obejmuje następujące państwa: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein.  

Obywatele krajów trzecich 

Aby wjechać na terytorium państw strefy Schengen (w tym Polski), obywatele krajów trzecich muszą posiadać ważny dokument podróży oraz, jeśli jest wymagana, wizę. Przepisy regulujące pobyt cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej pozwalają na przekroczenie granicy każdemu cudzoziemcowi, bez względu na pochodzenie, wyznanie, poglądy społeczne czy polityczne. Władze polskie odmawiają jednak wjazdu do kraju wszystkim tym, którzy mają lub mieli problemy z prawem. W zależności od celu pobytu cudzoziemcy mogą przebywać w Polsce na podstawie: aktualnego paszportu, którego ważność przekracza co najmniej o 3 miesiące datę wyjazdu z Polski; wizy pobytowej; zezwolenia na pobyt czasowy; zezwolenia na pobyt stały. Obywatele państw, z którymi Rzeczpospolita Polska podpisała dwustronne umowy o zniesieniu obowiązku wizowego do przekroczenia granicy polskiej potrzebują tylko paszportu. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz oraz inne informacje na temat przepisów regulujących pobyt cudzoziemców na terenie Polski znaleźć można na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.  

Polska waluta

Polską walutą jest złoty (zł, PLN), który dzieli się na 100 groszy (1 zł = 100 gr). W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 gr oraz 1, 2, 5 zł.

Punkty wymiany walut zlokalizowane są zazwyczaj w centrach miast, na dworcach, lotniskach, w niektórych hotelach oraz miejscach o wzmożonym ruchu turystycznym. 

Kantory najczęściej otwarte są w godzinach od 9:00 do 19:00-20:00, ale niektóre z nich działają przez całą dobę. Zagraniczny turysta wszelkich operacji finansowych może dokonać też w bankach. Banki wymieniają walutę obcą na złote polskie codziennie w godzinach urzędowania. Banki z reguły pobierają prowizję wynoszącą 1-2% wymienianej kwoty. Bankomaty różnych sieci i banków są ogólnodostępne w większych miejscowościach i dużych aglomeracjach. Można z nich wybierać gotówkę o nominałach, będących wielokrotnością 50 zł, zazwyczaj 24h/dobę.  

Płatność w euro 

W coraz większej ilości miejsc w Polsce honorowane są również płatności w euro. Euro można płacić w większości sklepów sieci Tesco, Carrefour, Real, na stacjach paliw sieci Orlen, Statoil, w wielu restauracjach, sklepach na lotniskach, a także dużych centrach handlowych.   

Karty płatnicze 

W Polsce można bez problemu płacić kartą płatniczą w supermarketach, na stacjach benzynowych, w restauracjach czy hotelach. Akceptowane są karty tłoczone (Visa, Mastercard), a także elektroniczne (Visa Electron, Maestro). Jedynie w niektórych mniejszych miejscowościach Polski, a także w kioskach i sklepach osiedlowych, ciągle trzeba mieć przy sobie gotówkę. Karta kredytowa jest niezbędna przy wynajmie samochodu i jeśli chce się zapłacić za zakupy online (np. bilet lotniczy).  

Napiwki 

W Polsce nie ma obowiązku wręczania napiwków. Można to jednak zrobić, gdy jest się zadowolonym z obsługi. Zwyczajowo wielkość napiwku wynosi 10% wysokości rachunku, a w lepszych restauracjach zostaje on czasem automatycznie doliczony do rachunku jako opłata za serwis. W Polsce nie ma też zwyczaju dawania napiwków taksówkarzom. Napiwki dla obsługi hotelowej mogą wynosić od 5 do 20 zł, w zależności od standardu hotelu, w którym się jest.   

Przykładowe ceny produktów/usług w Polsce: 

 • chleb: ok. 2-3 zł
 • mleko: ok. 2,5 zł
 • woda (1,5 l) ok. 1,80 zł
 • piwo (0,5 l) ok. 3,50 zł
 • coca-cola (1 l) ok. 3,90 zł
 • pączek ok. 1,50 zł
 • dwuosobowy pokój w hotelu ok. 150-450 zł za dobę
 • dwuosobowy pokój w pensjonacie ok. 45-60 zł za dobę
 • obiad od 20 zł
 • bilet do kina ok. 13-24 zł  

 

Polska - korzystanie z telefonów 

Turyści mogą w Polsce dzwonić z budek telefonicznych, które wciąż można bez problemu znaleźć w całej Polsce. Wcześniej należy jednak zakupić kartkę telefoniczną, którą można dostać w kioskach i na stacjach benzynowych.

Przy wykonywaniu połączenia zarówno lokalnego, jak i międzymiastowego, zawsze należy wykręcić numer kierunkowy danej miejscowości. Wykaz numerów kierunkowych znajduje się na stronie Telekomunikacji Polskiej. Inaczej dzwoni się z telefonu stacjonarnego, inaczej z komórkowego.  

 • Dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na komórkowy, wykręcić trzeba numer abonenta.
 • Dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na stacjonarny, wykręcić trzeba numer kierunkowy miasta + numer abonenta.
 • Dzwoniąc z  telefonu komórkowego na komórkowy, wykręcić trzeba tylko numer abonenta.
 • Dzwoniąc z telefonu komórkowego na stacjonarny, wykręcić trzeba numer kierunkowy + numer abonenta.  
Telefony alarmowe 

Z telefonu stacjonarnego:

 • 999: pogotowie
 • 998: straż pożarna
 • 997: policja
 • 981: pomoc drogowa
 • 986: straż miejska   

Z telefonu komórkowego:

Aby połączyć się z posterunkiem policji w danym mieście należy wybrać dodatkowo numer kierunkowy miasta, na przykład dla Warszawy: 22 - 997. W budkach telefonicznych, rozmieszczonych na terenach miast, połączenia z numerami alarmowymi są bezpłatne. Istnieje także uniwersalny numer alarmowy 112, pod który można dzwonić bez numeru kierunkowego. Rozmowa zostanie wówczas przekierowana do odpowiedniej służby ratunkowej.  

Policja 

Policjanci w Polsce mają m.in. prawo do:

 • legitymowania (z uzasadnieniem) osób w celu ustalenia ich tożsamości
 • zatrzymywania osób stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego i mienia
 • dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary
 • podczas wykonywania czynności policjanci mogą zastosować środki przymusu: kajdanki, pałkę policyjną, kaftan bezpieczeństwa, gaz drażniący lub nałożyć karę finansową tzw. mandat.  

Straż miejska 

Straż miejska jest szczególnym miejskim rodzajem policji. Jej zadaniem jest ochrona porządku publicznego na terenie miasta. Straż miejska posiada w niektórych względach uprawnienia podobne do policji. Do obowiązków straży miejskiej należy kontrola ruchu drogowego, ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz ochrona obiektów użyteczności publicznej. Straż miejska upoważniona jest do wystawiania mandatów za różnego rodzaju przewinienia na terenie miasta – za złe parkowanie, spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach. Często współdziała z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych.  

GOPR 

GOPR, czyli Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest stowarzyszeniem ratowniczym o charakterze ogólnokrajowym, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów górskich. Do głównych zadań służb GOPR należy niesienie pomocy tym turystom górskim, których zdrowie lub życie jest zagrożone. GOPR stara się zapobiegać tym wypadkom oraz działa na rzecz ochrony środowiska górskiego. Ratowników GOPR-u można rozpoznać po charakterystycznym czerwonym strojom. Ich znakiem jest owalny symbol z błękitnym krzyżem pośrodku lub sam krzyż. Siedzibą władz naczelnych GOPR-u jest Zakopane.  

Ambasady zagraniczne w Polsce 

Jeśli obywatelowi innego kraju, przebywającemu na obszarze Polski skradziono dokumenty, pieniądze lub też jego zdrowiu lub bezpieczeństwu coś zagraża, zawsze może skorzystać z pomocy ambasady lub konsulatu swojego państwa, znajdujących się na terenie Polski.

Lista przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.   

Poczta Polska 

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy w Polsce, oferuje dwa rodzaje przesyłek listowych: priorytetową i ekonomiczną. Przesyłka priorytetowa jest droższa, ale dociera do adresata szybciej. Przesyłki priorytetowe krajowe dostarczane są następnego dnia roboczego po dniu nadania jeśli zostaną nadane do godz. 15.00, natomiast jeśli wyślemy ją po 15.00, traktowane są jako nadane w dniu następnym. Przesyłki priorytetowe zagraniczne dostarczane są w przeciągu 3 dni roboczych do krajów Europy oraz w przeciągu 5 dni roboczych do innych miejsc na świecie. Przesyłka ekonomiczna jest tańsza, ale doręczona zostaje później – na terenie kraju po około trzech dniach od nadania. Urzędy pocztowe pracują w dni powszednie przeważnie od 10.00 do 18.00, w soboty do godzin popołudniowych. Poczty główne większych miast są zwykle czynne dłużej.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Poczty Polskiej.  

Centrum Informacji Turystycznej

Szczegółowych informacji o Polsce udzielają centra informacji turystycznej, które dzielą się na certyfikowane oraz niecertyfikowane.

Wszystkie certyfikowane centra informacji turystycznej udzielają informacji w jednym lub w kilku językach obcych, a zakres ich usług jest zwykle rozszerzony w stosunku do niecertyfikowanych. Certyfikowane centra informacji oznaczone są gwiazdkami (*) Polskiego Systemu Informacji Turystycznej, które określają kategorię standardu ich usług.

 • Centrum Informacji Turystycznej *: udziela informacji w jednym języku obcym w stopniu podstawowym oraz ma do dyspozycji bezpłatne lokalne materiały promocyjne.
 • Centrum Informacji Turystycznej **: udziela informacji w jednym języku obcym w stopniu komunikatywnym oraz ma do dyspozycji bezpłatne materiały promocyjne o najbliższej okolicy. Ponadto istnieje w nich możliwość skorzystania ze stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu.
 • Centra Informacji Turystycznej ***:powinny być zlokalizowane w centrum miasta lub przy głównej trasie turystycznej, udzielają informacji w dwóch językach obcych w stopniu dobrym, mają do dyspozycji bezpłatne materiały promocyjne o najbliższej okolicy – regionalne i ponadlokalne oraz komputer z dostępem do Internetu.
 • Centra Informacji Turystycznej ****: muszą być położone w centrum miasta lub przy głównej trasie turystycznej, udzielają informacji w trzech językach obcych, mają do dyspozycji bezpłatne materiały promocyjne o najbliższej okolicy – ponadlokalne i regionalne (również w językach obcych) oraz materiały tematyczne. Oferują możliwość skorzystania z dwóch stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz skorzystania z kiosku multimedialnego, nawet po godzinach urzędowania.  

Hotele 

Hotele w Polsce sklasyfikowane są według systemu gwiazdkowego, od 1 do 5 gwiazdek. Są wśród nich światowej klasy obiekty należące do międzynarodowych marek, takich jak Hilton, Holiday Inn, HP Park, Ibis, Marriott, Mercure Novotel, Orbis, Prestige Hotels, Qubus Hotel, Radisson SAS, Sheraton, Sofitel. W Polsce wciąż przybywa też przytulnych pensjonatów i mniejszych hotelików o wysokim standardzie. Funkcje hotelowe pełną też obiekty zabytkowe – pałace, zamki, dwory szlacheckie. Pensjonaty i hotele te starają się utrzymać dawny charakter budowli, są często znakomicie odrestaurowane i położone w malowniczych lokalizacjach.  

Hostele 

Wśród młodych ludzi popularne są hostele, które są o wiele tańsze od hoteli. To doskonała propozycja na nocleg dla turystów z plecakiem. Hostele znajdują się zwykle w centrach dużych polskich miast. Hotele i hostele w Polsce na www.booking.com   

Agroturystyka 

W Polsce popularna jest agroturystyka, czyli nocowanie w wiejskich domach. Najczęściej są to wydzielone pokoje w budynku właścicieli gospodarstwa. Pobyt w takim miejscu daje możliwość obcowania z przyrodą, obserwowania życia na polskiej wsi. Dodatkowe zalety gospodarstw agroturystycznych to niewygórowane ceny za nocleg i czyste powietrze. Najwięcej gospodarstw agroturystycznych w Polsce znajduje się w regionie mazursko-suwalskim i województwie małopolskim. Są usytuowane blisko lasów, jezior czy rzek. W wielu takich gospodarstwach można spróbować tradycyjnych polskich potraw.  

Kwatery prywatne 

Zarówno w dużych polskich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach turystycznych można skorzystać z pokoju gościnnego. W wynajmowaniu pośredniczą biura podróży oraz niektóre centra informacji turystycznej. Cena za nocleg zależy od standardu kwatery i lokalizacji, ale jest zwykle niższa niż w hotelu.  

Apartamenty 

W wielu polskich miastach można wynająć apartamenty, które są świetną alternatywną dla turystów, którzy chcą zostać w Polsce na dłużej. Apartamenty są w pełni wyposażone, tak aby goście czuli się jak w domu. Mają kuchnię, w której można ugotować posiłek oraz salon w którym można przyjąć gości. Taka forma zakwaterowania daje pełną niezależność. Ceny mieszkań są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od ich standardu i lokalizacji. Apartament można wynająć także na krótki okres, np. na czas podróży służbowej.  

Domy turysty, schroniska 

Domy turysty to obiekty, które oferują przeważnie noclegi w pokojach wieloosobowych, z ogólnymi sanitariatami. Schroniska górskie zaś rozlokowane są w Sudetach i Karpatach. Tutaj nie odmawia się gościny nikomu – jeżeli nie ma miejsc w pokojach, turyście przysługuje miejscówka na podłodze.

Elektryczność w Polsce 

Napięcie w Polsce jest dostosowane do unijnych standardów – w gniazdkach elektrycznych w Polsce płynie prąd o napięciu 230 V. Gniazdko stosowane w Polsce oznaczane jest 2P+Z. W polskich gniazdkach jako uziemienie stosuje się bolec o przekroju okrągłym.  

Jednostki miary w Polsce 

W Polsce obowiązuje system metryczny. Podstawowe jednostki miar stosowane w Polsce to jednostki Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI), a więc m.in.: 1 metr (1m=100 cm), 1 kilogram (1 kg = 1000 g), 1 sekunda. Skala Celsjusza (stopnie C - °C) jest powszechnie stosowanym sposobem oznaczania temperatury. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest w hektoPascalach (hP) lub w mm słupka rtęci. Prędkość mierzona jest w kilometrach na godzinę (km/h).  

Strefa czasowa w Polsce 

Podstawowy czas obowiązujący w Polsce to czas środkowoeuropejski, czyli czas słoneczny południka 15 stopnia wschodniej długości geograficznej, przebiegającego na zachód od Jeleniej i Zielonej Góry i na wschód od Szczecina. W okresie zimowym w Polsce obowiązuje czas środkowoeuropejski CET (UCT +1), tj. od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. Latem zmienia się czas na wschodnioeuropejski. O godzinie 1.00 czasu uniwersalnego południka zerowego w Greenwich (czyli w Polsce o godzinie 2.00) w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegary o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października – o godzinę do tyłu.  

Spożycie alkoholu w Polsce 

Spożycie alkoholu w Polsce jest dozwolone od 18 roku życia (zarówno alkohole nisko- jak i wysokoprocentowe). Tak samo jest ze sprzedażą papierosów. Alkoholu nie można jednak spożywać poza lokalami do tego przeznaczonymi (restauracje, bary, ogródki piwne), a w licznych lokalach gastronomicznych obowiązuje zakaz palenia lub wyznaczone są zamknięte, wentylowane strefy dla palaczy.  

Przepisy drogowe 

 • pasy bezpieczeństwa – wszystkich podróżujących samochodem obowiązuje konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa – zarówno pasażerów siedzących z przodu, jak i z tyłu. Dzieci do 12. roku życia powinny podróżować w specjalnych atestowanych fotelikach.
 • światła – podróżując po Polsce należy pamiętać o konieczności jeżdżenia z włączonymi światłami zarówno przez cały rok, jak i przez całą dobę. 
 • telefon komórkowy – podczas jazdy samochodem można używać telefonu komórkowego wyłącznie korzystając z zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego.
 • parkowanie – podróżując po Polsce samochodem, należy upewnić się, czy w wybranym miejscu parkowania nie obowiązuje opłata za postój samochodu. Informuje o tym znak D-44. W niektórych miastach znajdują się parkometry – nieopłacenie miejsca parkingowego grozi mandatem.
 • kierowanie pojazdem i alkohol – dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u kierowcy to 0,2 promila. Przy przekroczeniu 0,5 mg/l alkoholu we krwi mamy już do czynienia z przestępstwem, które może podlegać karze pozbawienia wolności do dwóch lat.  

Dozwolona prędkość na polskich drogach: 

 • teren zabudowany - do 50 km/h
 • poza terenem zabudowanym - do 90 km/h
 • strefa zamieszkania - do 20 km/h
 • droga ekspresowa dwujezdniowa - do 120 km/h
 • droga ekspresowa jednojezdniowa - do 100 km/h
 • droga dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach w każdą stronę - do 100 km/h
 • autostrada - do 140 km/h

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne