Kuchnia polska to przede wszystkim smaki rodzimych produktów znanych i używanych w Polsce od wielu, wielu lat. Część z nich typowa jest jedynie dla narodów słowiańskich i dla obcokrajowców, zwłaszcza z Zachodu, może wydawać się dziwna.
Próbując ogólnie określić jej smaki, należało by powiedzieć, że królują potrawy słone, kwaśne, korzenne, słodko-kwaśne. Z rzadka można trafić na dania ostre, ponieważ ostrzejsze smaki są zazwyczaj neutralizowane.
Podstawą kuchni polskiej są dania mączne – pierogi, kluski, kopytka, pieczywo… Dawniej szeroko stosowana była również kasza, którą obecnie zastąpiły ziemniaki – nieodłączny element każdego mięsnego dania obiadowego. Jeśli chodzi o mięsa to Polacy od wieków przepadali za wieprzowiną oraz drobiem. Było tak ze względów za równo ekonomicznych, jak i smakowych. Wieprzowina nie gościła na stołach aż tak często, ponieważ krowy hodowano ze względu na mleko, z którego wyrabiano śmietanę, twarogi, sery oraz masło. Takie upodobania zachowały się do dziś. Bardzo często gotuje się też zupy, których podstawą są mięsne wywary oraz różnorodne warzywa i dzikie rośliny (szczaw, botwinka). Typowymi polskimi zupami są: rosół (potrawa niemal obowiązkowa podczas niedzielnego obiadu), barszcz czerwony z buraków, staropolski żur, grochówka, kapuśniak, ogórkowa (odpowiednio z kiszonej kapusty i ogórków), grzybowa, pomidorowa czy szczawiowa. Do tego grona można również dołączyć chłodnik – pyszną, orzeźwiającą, podawaną na zimno zupę z kwaszonego mleka lub śmietany (również chętnie wykorzystywanych w kuchni polskiej) i warzyw.
Bardzo popularne są, nieznane na Zachodzie, owoce, takie jak czereśnie, agrest i porzeczki. Owoce stosowane są w deserach, dżemach, powidłach, do neutralizowania kwaskowatych potraw oraz do gotowania kompotów – napoi owocowych. Innym popularnym napojem owocowym są przepyszne alkoholowe nalewki. Pija się również herbatę – z dodatkiem cukru i cytryny – oraz kawę.
Obecnie kuchnia polska jest również zróżnicowana geograficznie. Na różnych terenach można spróbować czegoś innego. Na Pomorzu, ze względu na dostęp do Morza Bałtyckiego, jada się dużo ryb morskich, a w górach bardzo popularne są sery z mleka koziego – oscypki – atrakcja dla turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Poszczególne potrawy często różnią się przyprawami lub niektórymi składnikami, mimo to istnieje część dań znanych i chętnie jadanych na terenie całego kraju.
Dość znane jest zdanie turystów, że zakwaszanie produktów to dość dziwny zwyczaj w kuchni słowiańskiej. Nie da się jednak pominąć faktu, że jednymi z bardziej typowych w Polsce potraw i przekąsek są bigos (potrawa z kapusty i mięsa), kiszone ogórki i kapusta. Kolejnym popularnym w Polsce (mniej popularnym wśród odwiedzających) daniem są flaki – zupa z przegotowanych i pokrojonych żołądka. I pomimo że brzmi to mało zachęcająco, warto spróbować tych niespotykanych, polskich specjałów. Mogą zaskoczyć niesamowitym smakiem!