Warszawa

Podróżowanie po Polsce

 Podróżowanie po Polsce

Podróżować po Polsce można zarówno drogą lądową, jak i powietrzną – nasz kraj jest równie fascynujący z lotu ptaka, co z perspektywy trapera. Dzisiejsze możliwości transportowe stwarzają wiele ciekawych, niedrogich okazji dla turystów odwiedzających Polskę. Warto przestudiować kilka propozycji, zostawić samochód w garażu i cieszyć się zwiedzaniem na własną rękę.

Niebo nad Wisłą poprzecinane jest korytarzami powietrznymi uczęszczanymi przez najpopularniejsze, europejskie linie lotnicze. Tanie połączenia z Polską obsługuje choćby WizzAir , RyanAir, czy Norwegian, a także AirBerlin, EasyJet, Germanwings, czy rodzimy EuroLOT. Wystarczy parę chwil z popularnymi wyszukiwarkami lotów, krótki rejs i szybka odprawa na jednym z krajowych lotnisk – do wyboru, oprócz stołecznego portu im. Fryderyka Chopina, mamy terminale w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Poza tym Polska ma swoją linię krajową LOT i obsługuje także samoloty największych, europejskich firm (choćby Lufthansa, AirFrance, BritishAirways, czy SAS). Warto skorzystać również z oferty lotów krajowych – wciąż jeszcze stan polskich dróg nie jest zadowalający i nierzadko sprawniej jest przemieścić się po prostu ponad nimi. 

Jeśli jednak dysponujemy czasem i chcemy podziwiać krajobrazy przez okno, możemy skorzystać z oferty stosunkowo niedrogich Polskich Kolei Państwowych. Wprawdzie trakcja zagęszcza się jedynie w zachodniej części kraju, spółki przewozowe bywają zawodne, a stan niektórych pociągów pozostawia trochę do życzenia, PKP pozwalają jednak całkiem sprawnie i bezpiecznie przemieścić się między miastami – i to w przyzwoitym, wschodnioeuropejskim standardzie. Rozkłady jazdy, informacje o cenach biletów oraz o zniżkach i promocjach znajdziemy na oficjalnej stronie www.pkp.pl. Strona internetowa jest aktualizowana, dostępne są także mobilne aplikacje i wersja anglojęzyczna serwisu. Polska kolej cały czas ewoluuje - stacje odrestaurowywane są powoli, acz sukcesywnie. Podróżując pociągiem można zaobserwować, jak zmienia się kraj i jego mieszkańcy.    

Alternatywą dla PKP mogą być natomiast krajowe rejsy autobusowe. Każde, większe miasto w Polsce ma swój oddział Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej i oferuje regularne kursy międzymiastowe. Niestety, utrudnieniem może być wyszukanie połączenia w Internecie, zwłaszcza dla zagranicznego turysty – musimy znać topografię Polski, żeby wybrać odpowiednie Przedsiębiorstwo i określić parametry wyszukiwania. Jeśli jednak udamy się na główny dworzec autobusowy w danym mieście (zawsze w centrum), szybko zorientujemy się w trasach i biletach PKS. Oprócz samorządowych lub sprywatyzowanych PKS-ów, po Polsce jeżdżą także prywatni, tani przewoźnicy. Większość działa raczej lokalnie, a ich oferty znajdziemy w agencjach turystycznych oraz na dworcach autobusowych. Największą popularnością cieszy się jednak PolskiBus (www.polskibus.pl) – oferuje bardzo tanie połączenia międzymiastowe i dobry standard swojej floty. Firma działa na rynku od niedawna, siatka połączeń obejmuje zatem dopiero część spośród największych miast Polski. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższych latach takich przewoźników przybędzie, co dla turystów brzmi bardzo optymistycznie.             

Komunikacja w stolicy

Odwiedzając Warszawę, warto skorzystać z gęstej sieci transportu lokalnego – autobusy, tramwaje, liczne taksówki, a nawet linia metra i miejskie rowery stwarzają nieograniczone możliwości przemieszczania się po stolicy. Taka komunikacja jest nie tylko sprawna i niedroga, ale przede wszystkim pozwala na swobodne zwiedzanie.

Zdecydowanie najtańszą opcję proponuje lokalny Zarząd Transportu Miejskiego. Do wyboru mamy bilety czasowe, jednorazowe (obowiązują strefowo), a także terminowe (dobowe, weekendowe). ZTM oferuje szereg zniżek, między innymi dla studentów i grup. Przygotowano też nowoczesny system rowerów miejskich VETURILO – za symboliczną opłatą możemy przemieszczać się na wypożyczonych rowerach pomiędzy specjalnymi stacjami. Cenniki oraz aktualne rozkłady jazdy autobusów, tramwajów i metra znajdziemy na stronie internetowej www.ztm.waw.pl. Pod tym adresem możemy też poczytać o ewentualnych zmianach, utrudnieniach i remontach oraz o systemie zniżek. Serwis przygotowany jest w trzech językach obcych (angielski, niemiecki i rosyjski) oraz częściowo w wersji migowej. Dostępna jest także aplikacja mobilna, a całość aktualizowana jest na bieżąco.

Jeśli wolimy jednak przemieszczać się wygodniej i zupełnie niezależnie od map i rozkładów, warto skorzystać z usług którejś z korporacji taksówek. Najlepiej wybierać te, które oznakowano herbem miasta – jest ich całe mnóstwo i mają standaryzowane ceny. Do takiego radio-taxi należy między innymi stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe, ale też szereg innych, prywatnych firm. 

Niezależnie od środka transportu, który wybierzemy, bardzo pomocny może okazać się serwis www.warszawa.jakdojade.pl. Wystarczy wpisać zapytanie, a system wygeneruje nam różne opcje tras, z uwzględnieniem cen, czasu podróży i innych preferencji. Oczywiście serwis przygotowano również w języku angielskim oraz jako aplikacja mobilna.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne