Patronów ulic w Warszawie jest mnóstwo. Spotkamy ulice nazwane na cześć polskich wieszczy narodowych, jak i mitologicznych bogów. Przekrój jest bardzo szeroki, więc niech Was nie zdziwi ul. Kubusia Puchatka czy ul. Izoldy. W każdej dzielnicy znajdziemy jakąś ciekawą i zaskakującą nazwę – niejedna zwróci naszą uwagę. Niektóre z nich stanowią prawdziwą zagadkę, czasami nie wiadomo dlaczego noszą daną nazwę i kto ją wymyślił. Poniżej subiektywny przegląd nazw stołecznych ulic.
Jeśli mowa o Warszawie, to koniecznością jest ulica nazwana na cześć legendarnych założycieli tego miasta – Warsa i Sawy. Było to szczęśliwe małżeństwo, które według legendy połączyło swoje imiona dając początek obecnej nazwie stolicy Jedna z ulic znajduje się na Targówku – ul. Warsa, a druga na Tarchominie – ul. Sawy. Warto zapoznać się z legendą, której są bohaterami – można doszukać się w niej pewnych zabawnych nieścisłości.
Postacie z książek są kolejną powszechną grupą nazw ulic. I tak na Białołęce znajdziemy ul. Zbyszka z Bogdańca, jednego z głównych bohaterów „Krzyżaków” H. Sienkiewicza. Ten sam autor wykreował postać Jana Skrzetuskiego – jego ulicę znajdziemy z kolei na Mokotowie. Ulica Zagłoby umiejscowiona jest w dzielnicy Ursus, a Jagienki na Wawrze. Krążąc po Mokotowie spotkać możemy się z nazwą z imieniem Balladyny Słowackiego, a na Śródmieściu wspominanego wcześniej, sympatycznego misia Kubusia Puchatka.
Na wstępie poruszony został temat mitologicznych bóstw. I tak ul. Achillesa znajduje się na Ursynowie, a Afrodyty na Bemowie. Mieszkańcy Targówka pochwalić się mogą ul. Antygony, a miłośnicy Artemidy, dostali swoją ulicę na Bemowie. Natknąć się również możemy na ulicę: Dedala, Hery, Zeusa, Posejdona, Elektry – większość z nich umiejscowiona jest na Bemowie.
Wielcy myśliciele również mają w Warszawie ulice swojego imienia. Zacznijmy od Pitagorasa, który był filozofem i matematykiem, wywodzącym się z Grecji – znajdziemy go na Bemowie, na skraju ulic Galileusza oraz Kartezjusza. Imieniem Horacego – wybitnego poety rzymskiego – nazwano jedną z ulic na Bielanach. Inną, którą znajdziemy w tych okolicach, jest ul. Sokratesa, filozofa greckiego.
Na koniec parę najbardziej znanych warszawskich ulic. Są nimi: Aleja Jana Pawła II, ul. Emilii Plater, Zawiszy Czarnego, Aleja Prymasa Tysiąclecia, Woronicza czy Hynka. Każda z tych ulic, jak i każda z postaci, której imię noszą, ma odmienną historię – wartą poznania.
Zainteresowanych odsyłamy na stronę www.kulturalna.warszawa.pl, na której znaleźć można mnóstwo informacji, nie tylko na temat ulic. Polecamy także spacer z przewodnikiem książkowym po każdej z dzielnic stolicy, w ten sposób z pewnością poznamy wiele ciekawostek i miło spędzimy czas.