Wrocław, Warszawa, Kraków, a może Poznań? Trudno jest się zdecydować, które stare miasto jest najładniejsze. Każde z nich jest jedyne w swoim rodzaju, utrzymane w odmiennym stylu i ma swoją wyjątkową historię. Kuszą nas pięknymi kościołami, niesamowitymi budynkami, pomnikami i urokliwymi uliczkami. Warto więc przyjrzeć się najchętniej odwiedzanym starówkom w Polsce.
Wrocław
Miasto pełne krasnali, pochwalić się może wspaniałą Starówką. Jest w niej coś magicznego, coś co przyciąga rzesze ludzi – chyba nikt nie jest w stanie oprzeć się jej urokowi. Atmosfera swobody i dobrej zabawy udziela się każdemu kto się tutaj pojawi. Znajdujące się tam kawiarenki i restauracje sprostają wymaganiom licznych turystów, którzy zawsze chcą tu wracać.
Kraków
Atrakcyjne Sukiennice i niesamowity kościół Mariacki, z którego rozbrzmiewa grany na trąbce hejnał mariacki – to znaki rozpoznawcze Starówki w Krakowie – dawnej stolicy Polski. Obrazu dopełnia niezwykle popularny pomnik Adama Mickiewicza – wieszcza narodowego, który spogląda przyjaznym wzrokiem na zwiedzających.
Warszawa
Stare Miasto w Warszawie nie jest wcale takie stare. Doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej, powoli, aczkolwiek prężnie, stawało na nogi dzięki zawzięciu wszystkich Polaków. Krakowskie Przedmieście to jeden z najchętniej uczęszczanych szlaków spacerowych, idąc nim zobaczymy Uniwersytet Warszawski, kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki czy Zamek Królewski – miejsce, które z pewnością trzeba odwiedzić.
Toruń
Często jest niedoceniany – zupełnie niesłusznie. Stare Miasto położone jest tuż nad Wisłą, której brzegi są bardzo dobrze zagospodarowane. Znajdziemy tu statki oraz licznie klomby i ławki, na których możemy chwilę odpocząć. Starówkę najlepiej jest podziwiać z przeciwnego brzegu, ponieważ wtedy możemy w pełni dostrzec jej piękno. Niesamowite budynki z palonej cegły, wyglądają fenomenalnie zarówno w dzień, jak i w nocy. To perełka gotyckiej architektury w Polsce.
Poznań
To chyba najbardziej malownicze Stare Miasto w kraju. Kolorowe i przyjazne. Każdy zakamarek zachwyca – jak nie zabytkami, to nowoczesnymi muralami... Tu tradycja łączy się z nowoczesnością i oferuje turystom magiczną atmosferę oraz liczne rozrywki.
Gdańsk
Dostojne – tak można określić Stare Miasto największej miejscowości na Pomorzu. Powstałe lata temu budowle z czerwonej cegły były niegdyś punktem na europejskim szlaku handlowym. Miasto to skupiało nietuzinkowe postacie z całego świata, co wpłynęło na jego różnorodność. Jest majestatyczne i przepiękne, przez co robi niesamowite wrażenie.
Zamość
1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zostało założone przez Jana Zamojskiego i jest przykładem europejskiego, późnośredniowiecznego układu miejskiego. Rynek Główny jest kwadratem o wymiarach 100x100 metrów, z każdego rogu odchodzą od niego po dwie prostopadłe uliczki. Wszystko to otoczone, niedawno odnowionymi, murami układającymi się w piękny, skomplikowany, ale symetryczny wzór. Całość utrzymana jest w renesansowym stylu, zadziwia feerią barwnych kamienic ormiańskich. Na środku Rynku znajduje się ratusz, do którego prowadzą ogromne schody – idealne miejsce na pamiątkową fotografię. Wokół centralnego punktu roztaczają się przepiękne arkady, pod którymi znaleźć możemy kawiarnie i restauracje.