Trudno konkretnie określić czym tak naprawdę jest kultura alternatywna. Wszystkie definicje podają, że to wytwory sztuki, które przeciwstawiają się kulturze popularnej, masowej i skomercjalizowanej. Artyści na całym świecie prześcigają się w tworzeniu dzieł, które zaszokują lub rzucą nowe światło na coś pozornie znanego. Polska nie jest w tej kwestii wyjątkiem.
Zacznijmy od teatru. Na scenach wielu teatrów w Polsce można znaleźć ciekawe propozycje reżyserskie. Najbardziej interesujące są zawsze reinterpretacje znanych, klasycznych dzieł. Pionierami w tej dziedzinie są w Polsce Jan Klata czy Piotr Cieplak. Wybierając się na przedstawienia tych reżyserów możemy liczyć na dawkę niestandardowej, świeżej, czasem szokującej kultury. Alternatywny ze względu na lokalizację jest Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Jest to miejsce niezwykłe ze względu na to, że przedstawienia nie odbywają się na regularnej, tradycyjnej scenie. Spektakle grane są na starych halach fabrycznych, w ruinach kościoła, na zniszczonej sali teatralnej czy na placu zamkowym. Takie lokalizacje sprawiają, że sztuki są odbierane na zupełnie innym poziomie.
W Polsce organizowane są też interesujące festiwale teatralne. Między innymi Festiwal Sztuka Ulicy odbywający się co roku na przełomie czerwca i lipca w Warszawie albo łódzki Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. Warto również zajrzeć do Lublina na Carnaval Sztuk-Mistrzów – wspaniałą inicjatywę kulturalną, podczas której można obejrzeć uliczne przedstawienia, popisy żonglerskie, ogniowe czy uczestniczyć w warsztatach.
W Polsce alternatywne są też oczywiście muzea sztuki nowoczesnej. Zazwyczaj każde duże miasto polskie posiada taką placówkę. Szczególnie godne uwagi jest Muzeum Sztuki w Łodzi, którego głównym założeniem jest przedstawianie, badanie i propagowanie zjawisk awangardowych w sztuce polskiej – są to przede wszystkim zbiory z wieku XX i XXI. W stolicy natomiast warto udać się do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej – obydwa gromadzą na swoich wystawach niesamowite osiągnięcia sztuki zarówno polskiej, jak i zagranicznej.
Nie wolno też zapominać o festiwalach muzyki alternatywnej. W Polsce co roku odbywa się kilka dużych imprez tego typu. Największy z nich to Open’er Festival w Gdyni – koncerty plenerowe, liczne sceny oraz artyści z całego świata. Niezwykle klimatyczny jest również Off Festival organizowany przez Artura Rojka w Katowicach.
Współcześnie świat kina został opanowany przez filmy anglojęzyczne, dlatego też w Polsce w ramach alternatywy odbywa się wiele festiwali, na których pokazywane są filmy z mniej popularnych krajów, takie które trudno znaleźć w repertuarach kin. Mamy więc między innymi: Festiwal Filmowy Pięć Smaków w Warszawie – filmy azjatyckie, Sputnik nad Polską, również odbywający się w Warszawie – filmy rosyjskie, Afrykamera – filmy afrykańskie (Kraków, Warszawa, Łódź, Sopot). Nie braknie również festiwali, na których prezentowane są nowatorskie produkcje młodych, awangardowych twórców.