Warszawa

Kultura alternatywna w Polsce

Trudno konkretnie określić czym tak naprawdę jest kultura alternatywna. Wszystkie definicje podają, że to wytwory sztuki, które przeciwstawiają się kulturze popularnej, masowej i skomercjalizowanej. Artyści na całym świecie prześcigają się w tworzeniu dzieł, które zaszokują lub rzucą nowe światło na coś pozornie znanego. Polska nie jest w tej kwestii wyjątkiem.

Zacznijmy od teatru. Na scenach wielu teatrów w Polsce można znaleźć ciekawe propozycje reżyserskie. Najbardziej interesujące są zawsze reinterpretacje znanych, klasycznych dzieł. Pionierami w tej dziedzinie są w Polsce Jan Klata czy Piotr Cieplak. Wybierając się na przedstawienia tych reżyserów możemy liczyć na dawkę niestandardowej, świeżej, czasem szokującej kultury. Alternatywny ze względu na lokalizację jest Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Jest to miejsce niezwykłe ze względu na to, że przedstawienia nie odbywają się na regularnej, tradycyjnej scenie. Spektakle grane są na starych halach fabrycznych, w ruinach kościoła, na zniszczonej sali teatralnej czy na placu zamkowym. Takie lokalizacje sprawiają, że sztuki są odbierane na zupełnie innym poziomie.

W Polsce organizowane są też interesujące festiwale teatralne. Między innymi Festiwal Sztuka Ulicy odbywający się co roku na przełomie czerwca i lipca w Warszawie albo łódzki Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. Warto również zajrzeć do Lublina na Carnaval Sztuk-Mistrzów – wspaniałą inicjatywę kulturalną, podczas której można obejrzeć uliczne przedstawienia, popisy żonglerskie, ogniowe czy uczestniczyć w warsztatach.

W Polsce alternatywne są też oczywiście muzea sztuki nowoczesnej. Zazwyczaj każde duże miasto polskie posiada taką placówkę. Szczególnie godne uwagi jest Muzeum Sztuki w Łodzi, którego głównym założeniem jest przedstawianie, badanie i propagowanie zjawisk awangardowych w sztuce polskiej – są to przede wszystkim zbiory z wieku XX i XXI. W stolicy natomiast warto udać się do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej – obydwa gromadzą na swoich wystawach niesamowite osiągnięcia sztuki zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

Nie wolno też zapominać o festiwalach muzyki alternatywnej. W Polsce co roku odbywa się kilka dużych imprez tego typu. Największy z nich to Open’er Festival w Gdyni – koncerty plenerowe, liczne sceny oraz artyści z całego świata. Niezwykle klimatyczny jest również Off Festival organizowany przez Artura Rojka w Katowicach.

Współcześnie świat kina został opanowany przez filmy anglojęzyczne, dlatego też w Polsce w ramach alternatywy odbywa się wiele festiwali, na których pokazywane są filmy z mniej popularnych krajów, takie które trudno znaleźć w repertuarach kin. Mamy więc między innymi: Festiwal Filmowy Pięć Smaków w Warszawie – filmy azjatyckie, Sputnik nad Polską, również odbywający się w Warszawie – filmy rosyjskie, Afrykamera – filmy afrykańskie (Kraków, Warszawa, Łódź, Sopot). Nie braknie również festiwali, na których prezentowane są nowatorskie produkcje młodych, awangardowych twórców.

kafefajka

kafefajka

ul. Oboźna 9, lokal 101

Warszawa

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne