Centrum Nauki Kopernik to miejsce, które ma na celu promowanie oraz popularyzowanie współczesnej komunikacji naukowej. Obiekt ten założony został w 2005 roku w Warszawie. Osoby zwiedzające mają możliwość samodzielnego przeprowadzania doświadczeń dzięki interaktywnym wystawom. Pomysłodawcą Centrum Nauki Kopernik jest profesor fizyki teoretycznej – Łukasz Turski. Wystawa stała składa się z kilkuset stanowisk, znajdujących się w sześciu galeriach.
Człowiek i środowisko to galeria, która skoncentrowana jest na istocie ludzkiej, a także jego otoczeniu. Dzięki ogromnemu zdjęciu satelitarnemu stolicy można dowiedzieć się wiele na temat ekosystemów miejskich, istnieje również możliwość wysłuchania nagrań z konkretnych części miasta. Powierzchnia tej fotografii przedstawia model mostu wantowego, który porównuje się z mostem widocznym w oknie, czyli Świętokrzyskim. Umieszczone są tam także ekrany emitujące na żywo nagranie z kamer internetowych, zlokalizowanych w gnieździe sokołów na Pałacu Kultury i Nauki i na wybiegu dla goryli, mieszkających w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Dodatkową atrakcją w Centrum Nauki Kopernik jest symulator jazdy po spożyciu alkoholu czy też modele pajęczyn wykonane przez pająki będące pod wpływem różnych narkotyków.
Świat ruchu to z kolei galeria, która przedstawia zagadnienia dotyczące ruchu w wymiarze fizycznym. Istnieje tutaj możliwość wypróbowania symulatora trzęsienia zmieni czy obejrzenia portretów popularnych ludzi, które wykonane są z pęcherzyków powietrza. Świat ruchu umożliwia wykonanie własnego krótkiego filmu rysunkowego, a także zobaczenie ludzkiego szkieletu na rowerze. Galeria korzenie prezentuje historię cywilizacji oraz największe jej wynalazki, takie jak: radio, internet czy film. Można w tym miejscu między innymi posłuchać archiwalnych nagrań audycji Polskiego Radia czy obejrzeć instalację przedstawiającą historię koła, poczynając od kół kamiennych oraz drewnianych aż po samochodowe i rowerowe. Jest tu także stanowisko, przy którym możemy usłyszeć modlitwy oraz utwory muzyczne najpopularniejszych religii świata.
Galeria Bzzz! to wystawa skierowana dla dzieci do sześciu lat, która w prosty sposób porusza tematykę związaną ze światem przyrody.
Strefa światła to galeria przedstawiająca zagadnienia dotyczące światła zarówno w wymiarze fizycznym, jak i zmysłowo-kulturowym. Wystawa umożliwia też skorzystanie z lustra fenickiego czy stworzenie przeróżnych barw przy wykorzystaniu tylko trzech podstawowych kolorów.
RE: generacja to kolejna niezwykle ciekawa galeria. Eksponaty są związane ze zjawiskami o charakterze psychologicznym oraz socjologicznym. Ogromną atrakcją jest dyskoteka, która wytwarza energię elektryczną z ruchu tańczących osób.
Teatr Robotyczny to miejsce, gdzie roboty stają się aktorami, grającymi sztuki O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali, czy recytującymi fragmenty twórczości Lema. Głosów roboaktorom udzielili tacy znani aktorzy jak Piotr Fronczewski, Marian Opania, Wiktor Zborowski czy Marta Lipińska.
Oprócz tego w Centrum Nauki Kopernik zobaczyć można Planetarium Niebo Kopernika oraz różnego rodzaju laboratoria. Niniejszy opis nie wyczerpuje atrakcji, które tam na Was czekają. To wspaniałe miejsce dla całej rodziny.