Warszawa

Alkohole "po polsku"

Odwiedzając Polskę smakosze wina i innych trunków będą musieli pogodzić się z tym, że na imprezach królować będzie wódka. Fani piwa mają to szczęście, że alkohol ten jest traktowany jako „przystawka” – prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero z otwarciem dobrze schłodzonej butelki, co najmniej 40%, alkoholu. Jak w Polsce pije się wódkę? Nie ma w tym żadnej filozofii, trzeba jednak pamiętać  o kilku zasadach. 

Wódka w Polsce pojawia się na stołach na rodzinnych uroczystościach, weselach, w restauracjach, klubach i na domówkach. To alkohol uniwersalny – można z niego tworzyć dowolne kombinacje drinków. Słuszne jest jednak stwierdzenie, iż Polacy najchętniej piją wódkę w czystej postaci.  

Podstawą jest dobrze schłodzony alkohol. Najlepiej po zakupie od razu włożyć go do zamrażarki – wódka nie zamarznie, za to będzie gęsta i idealna do polewania. Do czystej wódki (bez żadnych dodatków ani smaków) nie dodajemy kostek lodu. Pije się ją zazwyczaj w kieliszkach 50 ml (panie częściej korzystają z 25 ml), ponieważ panuje ogólne przekonanie, iż wódkę pije się do dna. Pierwszym kieliszkom zazwyczaj towarzyszy okrzyk „na zdrowie!” (w zależności od okazji spotkać można się z przeróżnymi toastami np.: „sto lat“, „no to siup“, „do dna"). Polacy nie lubią popijać wódki. Często zagryzają ją przystawkami: śledziem, ogórkami kiszonymi lub kiełbasą.   

Czasem na bazie wódki tworzone są także drinki z dodatkiem innych napoi. Wtedy jak najbardziej można do całości dodać kostki lodu, a nawet parasoleczkę. Polki lubią tzw. kolorową wódkę, entuzjastycznie reagują na nią również przyjezdni, gdyż ma mniejszą zawartość alkoholu, przeważnie w okolicach 32-36%.  Najpopularniejsza jest cytrynówka oraz wiśniówka. Aktualnie rynek zalewany jest masą innych, czasami egzotycznych smaków, jak np.: ananasówka, antonówka, żurawinówka.  

Z Polakami należy pić ostrożnie. W tym kraju tradycja spożywania wódki jest długa. Polacy piją dużo i intensywnie, trudno jest im dotrzymać kroku. Zaleca się więc opuszczanie kilku tzw. „kolejek“.  

Najpopularniejszymi wódkami w Polsce są Soplica, Żubrówka, Finlandia, Żołądkowa Gorzka czy Bols. Ceny uzależnione są od marki. Przeciętnie można liczyć, że 0,5 litra kupimy za około 30 zł. Jest to cena czysto orientacyjna. 

kafefajka

kafefajka

ul. Oboźna 9, lokal 101

Warszawa

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne