Odwiedzając Polskę smakosze wina i innych trunków będą musieli pogodzić się z tym, że na imprezach królować będzie wódka. Fani piwa mają to szczęście, że alkohol ten jest traktowany jako „przystawka” – prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero z otwarciem dobrze schłodzonej butelki, co najmniej 40%, alkoholu. Jak w Polsce pije się wódkę? Nie ma w tym żadnej filozofii, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.
Wódka w Polsce pojawia się na stołach na rodzinnych uroczystościach, weselach, w restauracjach, klubach i na domówkach. To alkohol uniwersalny – można z niego tworzyć dowolne kombinacje drinków. Słuszne jest jednak stwierdzenie, iż Polacy najchętniej piją wódkę w czystej postaci.
Podstawą jest dobrze schłodzony alkohol. Najlepiej po zakupie od razu włożyć go do zamrażarki – wódka nie zamarznie, za to będzie gęsta i idealna do polewania. Do czystej wódki (bez żadnych dodatków ani smaków) nie dodajemy kostek lodu. Pije się ją zazwyczaj w kieliszkach 50 ml (panie częściej korzystają z 25 ml), ponieważ panuje ogólne przekonanie, iż wódkę pije się do dna. Pierwszym kieliszkom zazwyczaj towarzyszy okrzyk „na zdrowie!” (w zależności od okazji spotkać można się z przeróżnymi toastami np.: „sto lat“, „no to siup“, „do dna"). Polacy nie lubią popijać wódki. Często zagryzają ją przystawkami: śledziem, ogórkami kiszonymi lub kiełbasą.
Czasem na bazie wódki tworzone są także drinki z dodatkiem innych napoi. Wtedy jak najbardziej można do całości dodać kostki lodu, a nawet parasoleczkę. Polki lubią tzw. kolorową wódkę, entuzjastycznie reagują na nią również przyjezdni, gdyż ma mniejszą zawartość alkoholu, przeważnie w okolicach 32-36%. Najpopularniejsza jest cytrynówka oraz wiśniówka. Aktualnie rynek zalewany jest masą innych, czasami egzotycznych smaków, jak np.: ananasówka, antonówka, żurawinówka.
Z Polakami należy pić ostrożnie. W tym kraju tradycja spożywania wódki jest długa. Polacy piją dużo i intensywnie, trudno jest im dotrzymać kroku. Zaleca się więc opuszczanie kilku tzw. „kolejek“.
Najpopularniejszymi wódkami w Polsce są Soplica, Żubrówka, Finlandia, Żołądkowa Gorzka czy Bols. Ceny uzależnione są od marki. Przeciętnie można liczyć, że 0,5 litra kupimy za około 30 zł. Jest to cena czysto orientacyjna.