Warszawa

Sklepy z upominkami

Typowe upominki z Polski są związane przede wszystkim ze sztuką ludową. Zainteresowani tego typu asortymentem powinni więc koniecznie wybrać się do sklepów Cepelia, które znajdują się m.in. przy ul. Chmielnej 8, Marszałkowskiej 99/101 oraz na Krakowskim Przedmieściu 39. Cepelia oferuje znakomite polskie rękodzieło, wyroby skórzane, ceramikę, wyroby z drewna, tkaniny (w tym tradycyjne polskie koronki), wyroby regionalne, biżuterię (na czele z polskim bursztynem) i wiele innych. 

W podobnym klimacie utrzymana jest Artis Galeria Sztuki Użytkowej (ul. Emilii Plater 47). Dodatkowo jest tu duży wybór obrazów współczesnych polskich twórców oraz wyrobów sztuki sakralnej.  

Tuż obok galerii znajduje się Bombkarnia. Okres bożonarodzeniowy to dobry czas na odwiedzenie tego miejsca ( sklep działa cały rok i oferuje również kolekcje wiosenne, wielkanocne i inne drobne upominki utrzymane w stylistyce Bombkarni). Roi się tu od przepięknych, ręcznie malowanych i zdobionych dekoracji świątecznych – przede wszystkim bombek.  

Ciekawym i magicznym miejscem jest Neptunea (Krakowskie Przedmieście 47/51). Specjalnością sklepu są oryginalne upominki z całego świata. Właściciele pasjonują się sztuką afrykańską i muszlami morskimi, które również odnajdziemy na półkach Neptunea. Ponadto w ofercie znajduje się piękna srebrna biżuteria, wyroby z kamieni i drewna, kolekcjonerskie meble, dodatki, ceramika, porcelana i inne orientalne, egzotyczne produkty.  

Kontynuując temat biżuterii trzeba koniecznie wspomnieć o polskim bursztynie. Przy ul. Piwnej 12/14, Piwnej 26 oraz przy ul. Świętojańskiej 11 znajdują się salony Świat Bursztynu, pełne bursztynowych wspaniałości.  

Wrażenie robi także działająca od niedawna Galeria Piękne Rzeczy, która przez znawców uważana jest za wyjątkowe miejsce z wyrobami bursztynowymi. Ekskluzywna, wyselekcjonowana biżuteria z bursztynem od najlepszych polskich projektantów zachwyci każdą Panią i nie tylko.  

Przy ul. Śniadeckich 12/6 działa Abonda. Abonda to galeria, pracownia i sklep. Specjalizuje się w wszelakiego rodzaju wyrobach lnianych, tworzonych przez artystkę Barbarę Fandri. Właściciele wyszukują również najwybitniejszych polskich artystów ludowych po to, by móc prezentować ich wspaniale wyroby w swoim sklepie. Znajdziemy tu więc biżuterię, piękne ozdoby, ceramikę. Wszystko z polskich materiałów oraz ręcznie wykonane przez rodzimych artystów.  

Popularną i cenioną  polską ceramikę stołową z Bolesławca można nabyć na ul. Prostej 2/14. Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” mają bogatą i długą historię. Są to ręczne wyroby, zdobione rzadką techniką stempelkową. Jeśli nie planujemy zakupów, to warto chociaż wstąpić na chwilę i przyjrzeć się pięknym ceramicznym kolekcjom.  

Z kolei po szkło użytkowe koniecznie trzeba wybrać się na ulicę Próżną 12 do Galerii Velt. Artyści Maria Veltuzen-Nagrabecka i Leszka Nagrabecki tworzą naprawdę unikatowe formy.  

Ciekawą propozycja jest też Art.-Bazaar na warszawskim Ursynowie (ul. Marco Polo 4/36), oferujący biżuterię, dodatki, wyposażenie do domu, a także odzież. Można tu znaleźć wiele ciekawych propozycji od polskich projektantów. Wszystko ręcznie robione i niepowtarzalne.  

Z kolei po słodkie upominki zaprasza Wedel. Przy ul. Szpitalnej 8, w pięknym wnętrzu kamienicy w stylu lat 30. znajduje się Pijalnia Czekolady Staroświecki Sklep. Wybór czekoladowych słodkości jest tu bardzo duży – od ekskluzywnych pralinek, czekoladowych figurek, po tradycyjne czekolady i słodkie likiery. Po zakupach można usiąść i uraczyć się pyszną gorącą czekoladą według starej receptury Wedla.    

Zupełnie inne warszawskie upominki oferuje sklep znajdujący się w Muzeum Historycznym Miasta Stołecznego Warszawy (Rynek Starego Miasta 28-42). Dlaczego inne? Przede wszystkim ze względu na ich designerski charakter. Można nabyć tu np. koszulki, notesy, kalendarze, plakaty, kubki, filiżanki, a nawet miętówki i kredki. Wszystko z nowoczesnym projektem warszawskiej syrenki, z logo WAWA lub innymi nietuzinkowymi wzorami.  

Ponadto sporo stoisk i sklepów z pamiątkami znajduje się na Starym Mieście. Na szybko można również odwiedzić księgarnię Empik, która oprócz wszelkich multimediów, posiada duży dział z „pomysłami na prezent”, a także  z typowymi pamiątkami z Warszawy (największy salon znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 116/120). Tym, którym zabrakło czasu mogą też wstąpić do sklepów z pamiątkami na Dworcu Centralnym lub na warszawskich lotniskach.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne