Warszawa

Najpiękniejsze świąteczne Szopki w Polsce

W 2012 roku to żłobek w Poznaniu zaskoczył wszystkich swoim rozmachem i wielkością. Był złożony z 200 postaci, miał 16 metrów wysokości i ważył ok. 5 ton i tym samym wpisał się na listę największych żłobków pod dachem w Europie. Figury Rodziny Świętej, naturalnej wielkości, były cudownie wyeksponowane na tle migoczących okien domów betlejemskich. Całość zaplanowana została z największą dbałością o szczegóły. Na pięknym, granatowym firmamencie błyszczały konstelacje gwiazd – w dokładnie takim samym rozmieszczeniu, w jakim znajdowały się za czasów narodzin Jezusa. Uważni widzowie doszukali się młyna z płynącą wodą czy skaczących do stawu żab. Całość tworzyła naprawdę niesamowite wrażenie. Czym zaskoczyły nas inne miasta? Zobaczmy.

Za najpiękniejsze szopki w Polsce uznaje się te, które powstają w Krakowie. Co roku odbywa się tam konkurs, którego nie można przegapić. Jest to pokaz prawdziwych arcydzieł sztuki ludowej. Małe, duże, kolorowe, ze szkła lub z drewna – dowolność form pozwala artystom stworzyć coś naprawdę pięknego. Oglądając prace warto dobrze się im przyjrzeć, ponieważ niektóre z nich są stworzone na wzór architektoniczny kościoła Mariackiego.   

Żywe szopki nie są domeną jedynie dużych, wojewódzkich miast, można je zobaczyć nawet w tych mniejszych miejscowościach. Często znajdują się wśród nich prawdziwe perełki np.: zrobione z papieru i utrzymane w stylu łowickim.   

Nie tylko żywe szopki przyciągają tłumy ludzi. Dużą popularnością cieszą się również te ruchome, które znaleźć możemy m.in. w Warszawie. Oprócz standardowych elementów, możemy zobaczyć tam również nowoczesne dodatki, takie jak kolejka torowa. Do najpiękniejszych szopek w stolicy zalicza się żłobek u ojców Kapucynów przy ulicy Miodowej (Lasek Bielański) czy przy parafii św. Tomasza Apostoła przy ulicy Dereniowej.  

Podczas świątecznego okresu szopki możemy zobaczyć w każdym kościele. Ich różnorodność robi wrażenie i nie da się jednogłośnie stwierdzić, która z nich jest najpiękniejsza. Najciekawsze są jednak te utrzymane w stylu regionalnym. Warto odwiedzić kilka kościołów, żeby się o tym przekonać na własne oczy. Warto obejrzeć również żłobki przygotowane przez dzieci – nierzadko organizowane są wystawy z wyjątkowymi pracami najmłodszych. W końcu radość jaką niosą Święta Bożego Narodzenia udziela się każdemu!

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne