Warszawa

Antyki i Galerie Sztuki

W poszukiwaniu antyków oraz galerii sztuki najlepiej wybrać się w okolice Starego i Nowego Miasta. Co kilka kroków można tu trafić na tego typu miejsca, a przy okazji pogrążyć się w labiryncie uroczych, małych uliczek zabytkowej warszawskiej Starówki.

Tuż przy Rynku Starego Miasta, przy ul. Nowomiejskiej 7, mieści się Antykwariat Lamus, który specjalizuje się w książkach, mapach, starodrukach, rękopisach oraz grafikach wydanych do 1945 roku. Wybrane malarstwo polskie, meble, zastawy stołowe, srebra również znajdują się w asortymencie antykwariatu. Wiele polskich dworów, pałaców, a także nowoczesnych wnętrz zostało wyposażonych przez Lamusa. Dwa razy w roku organizowane są tu aukcje w, stworzonym na tę okazję, domu aukcyjnym. Jest to przystanek obowiązkowy dla poszukiwaczy wyjątkowych ofert i cennych nabytków.   

W bliskim sąsiedztwie znajduje się też Lapidarium (pod numerem 15/17), które istnieje już od 1975 roku. To olbrzymia przestrzeń, pełna niezwykłych skarbów. W Lapidarium króluje zarówno sztuka dawna, jak i współczesna. Medale, wazy, suknie, mundury, albumy, meble, instrumenty... można spędzić tu cały dzień na podziwianiu tych kolekcjonerskich przedmiotów, a niedosyt i tak pozostanie. W ofercie są także usługi jubilerskie: na zamówienie wykonywana jest np. biżuteria, odlewy i inne wyroby (także według własnych projektów).   

Ul. Nowomiejska przechodzi w ulicę Fretta, gdzie pod numerem 20/24 znajduje się Galeria Fretta 22. Oferta galerii zawiera współczesne malarstwo, grafikę, a także rzeźby. Właścicielka, kontynuując rodzinne tradycje, zajmuje się tkactwem (technika gobelinowa), a jej dzieła są również dostępne w galerii. Swoje prace wystawiają tu znani i cenieni w środowisku artyści.  

Dom aukcyjny Altius (ul. Piwna 35/37) to kolejne miejsce dla miłośników sztuki. Mehoffer, Weiss, Wyspiański, Kozakiewicz, Pankiewicz – takimi nazwiskami wielkich polskich artystów może pochwalić się galeria. Wrażenie robi również pokaźna kolekcja militariów.   

Szeroką ofertę sztuki współczesnej zawiera Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej (ul. Świętokrzyska 32). Pojawia się tu zarówno klasyka, jak i dzieła artystów młodego pokolenia.   

W poszukiwaniu sztuki nowoczesnej trzeba wybrać się do Galerii DESA MODERN (ul. Bartycka 116). Wśród propozycji znajduje się malarstwo i fotografia wspaniałych polskich artystów. Najlepsi fachowcy pomogą w wyborze stylowego dzieła, tak by idealnie dopełniało wnętrze, które będzie zdobić. Firma DESA, jako najstarsza tego typu firma w Polsce, posiada jeszcze kilka innych galerii, a największa z nich mieści się przy ul. Marszałkowskiej, w budynku MDM, gdzie trzy piętra wypełnione są nie tylko obrazami, ale także platerami, meblami oraz srebrami, pochodzącymi z różnych okresów. Desa współpracuje z ważnymi domami aukcyjnymi na całym świecie, więc można tu trafić na wyjątkowe dzieła.  

Bardzo klimatycznym miejscem, pełnym niezwykłych staroci, jest Warszawski Bazar na Kole (ul. Obozowa). Odbywa się on co niedzielę i najprężniej działa w okresie letnim, godzinach 7:00-13:00, kiedy dopisuje pogoda. Niezliczone stragany i stoiska są przepełnione wyjątkowymi przedmiotami. Już sam spacer po tym miejscu to magiczne doświadczenie. Warto też pamiętać, że warto się targować.  

Zwolennicy sztuki starożytnej powinni udać się do Prima Porta Antiquities. Przy ul . Mokotowskiej 71 znajduje się elegancka przestrzeń galerii, pełna antycznych wyrobów (ponad 400 artefaktów!). 

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne