Kraków

Tyskie Browarium - piwo na żywo

Lato to doskonały moment, żeby choć na chwilę oderwać się od pracy i odpocząć, jednocześnie dając sobie szansę na zainteresowanie się nowym tematem. Jeśli masz szczęście spędzać wakacje w Krakowie lub okolicach, warto zrobić sobie jednodniową wycieczkę do położonych 80 kilometrów od stolicy Małopolski Tychów, by zwiedzić nietypowe muzeum Tyskie Browarium. Obiekt robi wrażenie!

Jak głosi strona internetowa muzeum, zwiedzisz tu liczący niemal cztery wieki, zabytkowy browar w Tychach, poznasz tajniki i historię piwowarstwa, a także obejrzysz eksponaty związane ze sztuką warzenia, serwowania i spożywania piwa na przestrzeni lat.

Tyskie Browarium to gratka nie tylko dla miłośników piwa, ale również dla wielbicieli nowych technologii. Ekspozycja łączy tradycję z nowoczesnością, pozwalając zgłębiać zagadnienia związane z historią browaru w ciekawy, interaktywny sposób. Do zapoznania się z informacjami o browarze zachęcają m. in. kino 3D, panele dotykowe czy interaktywna beczka z możliwością wysłania elektronicznej pocztówki. Multimedialne atrakcje towarzyszą równie interesującej kolekcji, obejmującej między innymi naczynia służące niegdyś do serwowania piwa, zabytkowe beczki, narzędzia bednarskie, kapsle czy etykiety.

Muzeum zlokalizowane jest w pięknym budynku dawnej kaplicy ewangelickiej. Tyskie Browarium szczyci się takimi wyróżnieniami, jak tytuł jednego z siedmiu cudów architektury śląskiej czy nagroda za najlepsze wnętrze w konkursie na Architekturę Roku. Klimatyczne wnętrze byłej kaplicy, wykończone cegłą i drewnem, jest spójne z architekturą pozostałych budynków kompleksu, pochodzących z XIX wieku.

Tyskie Browarium jest otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do soboty, a program zwiedzania z przewodnikiem obejmuje Browarium i Tyskie Browary Książęce oraz degustację świeżego piwa prosto z browaru w pubie. Dla spragnionych specjalnych wrażeń, Tyskie Browarium przygotowało tematyczne programy zwiedzania – między innymi w klimacie śląskiej gwary i kultury regionalnej.

Chociaż podczas wakacyjnych wojaży rzadko zaglądamy do muzeów, Tyskie Browarium jest jednym z tych, które zdecydowanie warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Wycieczka do oddalonego od Krakowa o tylko 80 kilometrów browaru to dobra propozycja na przykład na popołudnie w gronie przyjaciół – zwłaszcza, że zwiedzanie kończy degustacja znakomitego złotego trunku.

Lunch?

Grande Grill

Grande Grill

Grande Grill to popularny dom stekowy w Krakowie, którego początki…
Zobacz więcej

Artykuły

Zobacz więcej