Kraków

Street food w Krakowie

Moda na streetfood, czyli szybkie dania do zjedzenia w biegu, od kilku lat kwitnie w polskich miastach. Niewielkie budki i przyczepy (foodtrucki) serwują już nie tylko burgery i kebab – wśród sprzedawanych na wynos dań możemy odnaleźć naleśniki, potrawy indyjskie, tradycyjne małopolskie dania, a nawet przekąski rodem z kanadyjskiego Quebec'u.

Burgertata

Burgertata to jeden z pierwszych foodtrucków poruszających się po Krakowie. Obecnie sieć obejmuje dwa charakterystyczne, pomarańczowe vany oraz lokale stacjonarne. Po Krakowie porusza się Van biurowy – dostarczając pyszne lunche pracownikom w największych krakowskich biurowcach. Rozkład jazdy i menu dostępne jest na stronie inicjatywy. Pozostałe dwie miejscówki są stałe – niewielka knajpka przy ul. Krupniczej 6 i Burgertata Garaż przy Prochowej 14, skąd można zamówić burgery z dowozem.

Sami Am Am

Krakowscy miłośnicy orientalnej kuchni chętnie zaglądają do Sami Am Am (Świętego Wawrzyńca 27), czyli niewielkiego lokalu z kuchnią syryjską dostępną przy stoliku lub na wynos. Swoje powodzenie Sami Am Am zawdzięcza prawdziwie wschodnim smakom soczystego mięsa i miękkiego, wypiekanego na miejscu pieczywa. Pomimo streetfoodowego klimatu, jedzenie podane jest w bardzo estetyczny sposób, a oprócz dąń obiadowych nie brakuje tu deserów i tradycyjnych syryjskich herbat.

Antler Poutine&Burger

Antler to jedyne miejsce w Krakowie, gdzie można spróbować typowej kanadyjskiej przekąski – poutine – czyli grubo krojonych frytek w pieczeniowym sosie, z topiącym się serem cheddar. Oprócz poutine w menu znajduje się wiele rodzajów burgerów, których nazwy pochodzą od nazw kanadyjskich miast. Nie brakuje również oferty skierowanej do wegetarian.

Andrus Food Truck

Dla zwolenników tradycyjnej kuchni powstał Andrus Food Truck – pierwszy foodtruck z typowo polską kuchnią. Zjemy tu między innymi maczankę po krakowsku, czyli marynowaną, pieczoną w niskiej temperaturze karkówkę z dodatkami, podawaną w wypiekanej na miejscu bułce. Dodatki i sosy można tu dowolnie wybierać, dostępna jest również opcja wegetariańska. Informację o tym, gdzie w danej chwili znajduje się foodtruck, można śledzić na fanpage'u Andrus Food Truck.

Hindus

Hindus to pierwszy indyjski street food w Krakowie – niewielki van, a w nim codziennie różne cztery sosy z prawdziwym indyjskim ryżem. Każde z dań ma różny poziom ostrości, jedno z nich jest zawsze roślinne. Ceny dań są bardzo przystępne – standardowa porcja kosztuje 10 zł, a powiększona – 13. Potrawy podawane są w wygodnych pudełkach, z których bardzo łatwo się je nawet w drodze.

Lunch?

Grande Grill

Grande Grill

Grande Grill to popularny dom stekowy w Krakowie, którego początki…
Zobacz więcej

Artykuły

Zobacz więcej