Kraków

Śladem krakowskich "barów przekąskowych"

Idea barów zakąskowych jest prosta: PRL-owski klimat, tani alkohol i zakąski na zimno – śledź, tatar, gzik lub nóżki w galarecie. Pije się tu szybko i na stojąco, zazwyczaj w wesołym, gwarnym tłumie. Bary zakąskowe wyrosły we wszystkich większych miastach Polski jak grzyby po deszczu i nic nie wskazuje na to, by miały stracić na popularności.

Ambasada Śledzia 

Ambasada Śledzia to chyba jedyny lokal na mapie Krakowa, gdzie można zjeść śledź-burgera i mnóstwo innych, bazujących na śledziach dań. Nowoczesny i niebanalny wystrój nawiązuje do nazwy i motywu przewodniego knajpki – śledzia. Niedrogie zakąski podawane są, oczywiście, jako towarzystwo do shota czystej wódki. Bar specjalizuje się w najdziwniejszych, zaskakujących połączeniach ze śledziem w roli głównej, takich jak na przykład sałatka ze śledzia z truskawkami.

Krakowskie zakąski 

Krakowskie Zakąski to bar owiany już legendą – ogromny wybór alkoholi w przystępnych cenach, niesamowity klimat przyjający zabawie w gronie znajomych, proste, tradycyjne zakąski (m. in. chleb ze smalcem). Lokal położony nieopodal Rynku Głównego, przy ul. Sławkowskiej, tętni życiem, a bawiący się goście wylewają się do klimatycznego ogródka.

Zakąski i wódka

W sercu krakowskiego Kazimierza, przy Placu Nowym, znajduje się bar zakąskowy "Zakąski i wódka". Nawiązujący do PRL-owskiego klimatu, kusi tanim alkoholem i wybornymi zakąskami pozostającymi w tradycji polskiej kuchni. "Setkę" możemy tu zagryźć śledzikiem, pajdą chleba ze smalcem, bigosem, galaretą, a nawet żurkiem. Wszystkie napoje są tu w cenie 4 zł, a zagryzki – 8.

Ministerstwo Śledzia i Wódki

MŚiW to sieć barów, w których ofercie znajdują się niedrogie alkohole – wódka, rzemieślnicze piwa – oraz tradycyjne polskie potrawy: śledź na kilka sposobów, tatar, pajda chleba ze smalcem, biała kiełbasa, barszcz czerwony z krokietem, franfunkterki. W Krakowie lokal położony jest na Kazimierzu, przy ul. Krakowskiej 5, i ma charakter piwnicznego pubu.

Zlew

Jako jeden z pierwszych tego typu barów w Krakowie, Zlew istnieje na Kazimierzu już od 2011 roku. Jest to dobre miejsce zarówno na szybkiego drinka, jak i dłuższą wizytę ze znajomymi. Oprócz niedrogich alkoholi możemy tu delektować się grą w piłkarzyki i dartsy, a także wygodnymi, kolorowymi fotelami.

Banialuka 

Niezwykle popularny wśród krakowskich imprezowiczów lokal położony przy Placu Szczepańskim co wieczór przyciąga setki klientów. Tradycyjny cennik (wódka za 4 złote, zakąska za 8), niewielki lokal, krótkie menu – jak pokazuje frekwencja, nie trzeba dużo, by zbudować wyjątkową atmosferę.

Wódka

W przypadku Wódka cafe bar powiedzenie, że mniej znaczy więcej, sprawdziło się w stu procentach. Bo choć specjalizacją lokalu jest zwyczajna wódka, miejsce to od ponad 10 lat nie traci na popularności. Serwowana codziennie inna wódka dnia to gratka dla koneserów, ale też dobry wstęp do dłuższej imprezy!

Zlew

Zlew

Miodowa 3
Kraków

Lunch?

Grande Grill

Grande Grill

Grande Grill to popularny dom stekowy w Krakowie, którego początki…
Zobacz więcej

Artykuły

Zobacz więcej