Kraków

Sklepy z pamiątkami w Krakowie

Wizyta w Krakowie to dobra okazja do tego, by zaopatrzyć się w ciekawe gadżety związane tradycyjnie ze stolicą Małopolski. 

Biżuteria, odzież czy akcesoria w folklorystyczne wzory, maskotki, figurki, laleczki w tradycyjnych krakowskich strojach – niezależnie od tego, co wybierzemy, pamiątki z Krakowa mogą być ciekawym upominkiem nie tylko dla najmłodszych. 

Gdzie kupić pamiątki w Krakowie?

Najpopularniejszym miejscem, gdzie turyści mogą zakupić wiele pamiątek z Krakowa, są Sukiennice. Położony w sercu Rynku Głównego rząd zabytkowych kramów mieści w sobie kilkadziesiąt stoisk z rękodziełem i pamiątkami. Możemy tu znaleźć popularne laleczki-krakowianki w strojach ludowych, krakowskie kapelusze, pocztówki z zabytkami. Przy okazji wizyty w tym miejscu warto kupić coś, co nie tylko będzie przypominać o miłym wyjeździe, ale też będzie miało praktyczne zastosowanie – koszulki i torby z nadrukami związanymi z zabytkami Krakowa, podkładki pod kubek, filiżanki czy magnesy na lodówkę.

Sukiennice codziennie przyciągają tłumy turystów i panujący tam tłok nie wszystkim odpowiada. Dlatego czasami warto poszukać miejsc bardziej kameralnych, ukrytych w wąskich uliczkach Starego Miasta. Uliczki takie jak Floriańska, Szewska czy Grodzka kryją w sobie kameralne sklepy z pamiątkami, gdzie często można dostać upominki nie tylko ciekawsze, ale też w bardziej przystępnych cenach.

Niebanalne i oryginalne upominki związane z Krakowem można nabyć w punktach infoKraków. Oprócz sztampowych gadżetów w małopolskie ludowe wzory, możemy tu znaleźć edukacyjne gry planszowe, takie jak gra Odkryj Wawel czy Engram. W opozycji do popularnych replik Kościoła Mariackiego, tu możemy zakupić miniatury krakowskich kamieniczek, a zamiast kiczowatych, kolorowych magnesów z plastiku, stylowe, ręcznie robione, ceramiczne magnesy w kształcie Lajkonika.

Sklepy z pamiątkami – na co zwrócić uwagę?

W zalewie tanich, wytwarzanych w Chinach bibelotów, warto zwracać uwagę na to, skąd pochodzą i jakiej jakości są kupowane upominki. Najlepiej jest wybrać przedmioty od polskich projektantów lub ręcznie wytwarzane – mamy wtedy pewność, że upominek będzie niebanalny i wykonany z należytą starannością, z bezpiecznych materiałów. Takie produkty są często droższe od tych, które tysiącami trafiają do krakowskich sklepów, ale lepiej jest wybrać jeden użyteczny produkt wysokiej jakości, niż wydawać pieniądze na niepraktyczne i nieestetyczne gadżety.

Lunch?

Grande Grill

Grande Grill

Grande Grill to popularny dom stekowy w Krakowie, którego początki…
Zobacz więcej

Artykuły

Zobacz więcej