Kraków

Co zwiedzić w Krakowie w weekend?

Rynek, Wawel, Kazimierz, Kopiec Kościuszki - te sztampowe miejsca na mapie Krakowa są oblegane przez turystów w każdy weekend. Kraków ma jednak do zaoferowania dużo więcej atrakcji, które - choć mniej popularne - oczarują każdego turystę.

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Wśród najbardziej urokliwych dzielnic Krakowa, oprócz Starego Miasta i Kazimierza, należy wymienić Podgórze i Salwator. Jeśli masz ochotę na spacer po Krakowie, warto przejść się wyjątkowymi uliczkami Kazimierza, zajść na Plac Nowy, zwiedzić jedną ze starych synagog oraz żydowskie Muzeum Galicja przy ul. Dajwór. Następnie warto udać się na Plac Wolnica, słynący obecnie z licznych sklepików z zapiekankami - a stamtąd ulicą Mostową przez kładkę Bernatka w stronę Podgórza. Rynek Podgórski wraz ze znajdującą się tam katedrą, a nad nią wzgórze, będące świetnym punktem widokowym wychodzącym na centrum miasta. Spacer po Podgórzu warto zakończyć wdrapaniem się na urokliwy Kopiec Kraka.

Zabytki w Krakowie

Barbakan, Rynek Główny, znajdujące się na jego płycie Sukiennice i Kościół Mariacki to najbardziej znane zabytki Krakowa. Jeśli jednak te punkty na mapie masz już za sobą, zdecydowanie warto zwiedzić te mniej znane, a również robiące duże wrażenie zabytki. Collegium Maius, czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, zachwyca arkadowymi krużgankami i sporym dziedzińcem z XV wieku. Muzeum Czartoryskich - jedno z najstarszych polskich muzeów - znajdujące się w dawnym arsenale miejskim, daje możliwość zobaczenia na żywo najsłynniejszych dzieł światowych artystów, jak np. “Dama z gronostajem” Leonarda Da Vinci. Nie tylko amatorów teatru zachwyci najstarszy budynek teatralny w Polsce, czyli Teatr Stary przy Jagiellońskiej 5. Turyści chcący poczuć klimat średniowiecznego Krakowa mogą udać się na ul. Szpitalną 8, gdzie znajduje się jedna z niewielu kamienic pamiętających czasy Bitwy pod Grunwaldem - Kamienica Jaroszowska. Jest to budynek w stylu gotyckim pochodzący z początku XV wieku.

Kraków - ciekawe miejsca

Mimo że była stolica Polski większości kojarzy się z klimatem zabytkowych budynków, zamków i kościołów, nie trzeba być miłośnikiem zabytków, by spędzić w Krakowie ciekawy weekend. Miasto obfituje również w ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne, które nie kojarzą się z monotonnym głosem przewodnika oprowadzającego grupy po starówce. Kraków jest obecnie miastem nowoczesnym i inwestującym mocno w nietypowe, często multimedialne sposoby opowiadania o swojej historii.

Bardzo interesującym punktem na turystycznej mapie Krakowa jest Muzeum Lotnictwa Polskiego przy al. Jana Pawła II 39. Można tam podziwiać imponujące zbiory starych samolotów, śmigłowców, szybowców itp. Miłośnikom techniki na pewno sposoba się również Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (św. Wawrzyńca 15). Wśród zbiorów znajdują się zabytki z zakresu komunikacji miejskiej, stare samochody i motocykle, okazy związane z inżynierią miejską (rury, mała architektura itp.). Przy muzeum znajduje się Ogród doświadczeń im. Stanisława Lema - interaktywna galeria mająca na celu przybliżenie (nie tylko) najmłodszym zasad fizyki, geologię, ale również zbierająca wystawy o charakterze rozrywkowym.

Wiosną i latem miło jest spędzić trochę czasu w Ogrodzie Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26. Miejsce znane ze słynnego obrazu artysty to świetna lokalizacja, by odpocząć po całym dniu zwiedzania w przyjemnej, zielonej przestrzeni zaprojektowanej przez młodopolskiego malarza.

Weekend w Krakowie

Pomimo że liczba atrakcji na mapie Krakowa jest tak duża, że można by spędzić tam kilka miesięcy i wciąż nie zobaczyć wszystkich wartych odwiedzenia miejsc, weekendowy wypad do stolicy Małopolski jest bardzo dobrym pomysłem. Warto zaplanować wyjazd tak, by przemieszczając się spacerem od punktu do punktu móc zwiedzić mniej lub bardziej znane miejsca, nie marnując jednocześnie czasu na przejazdy autem czy komunikacją miejską.

Lunch?

Grande Grill

Grande Grill

Grande Grill to popularny dom stekowy w Krakowie, którego początki…
Zobacz więcej

Artykuły

Zobacz więcej