Kraków

Centrum Szkła i Ceramiki

Atmosfera
Obsługa
Lokalizacja
Jakość
Ocena całkowita

Na turystów odwiedzających Kraków czeka obecnie coś więcej niż Rynek Główny, ulica Floriańska, Sukiennice i wycieczka meleksem – obok tych flagowych atrakcji znajduje się coraz więcej interesujących turystycznie i kulturowo muzeów, centrów sztuki, wyjątkowych, nieznanych zabytków. Wśród nich znajduje się Centrum Szkła i Ceramiki, unikatowe miejsce nie tylko na mapie Krakowa, ale również całej Polski.

Zlokalizowana przy ulicy Lipowej 3 już od 1969 roku pracownia projektowania szkła artystycznego w latach 70. i 80. słynęła w Polsce i na świecie z wyjątkowych, pięknych form – wazonów, pater, pucharów – sygnowanych rozpoznawalnym znakiem smoka dmuchającego bańkę szklaną. Już wtedy w tej lokalizacji można było zwiedzić Wzorcownię Zakładu Doświadczalnego i zgromadzoną tam kolekcję. Dzieła projektantów można było również podziwiać w Ośrodkach Informacji i Kultury Polskiej w całej Europie.

Pomimo że od końca lat 90 pod tym adresem nie produkuje się już szkła artystycznego, Centrum Szkła i Ceramiki przy Lipowej 3 stara się kontynuować działalność zakładów z lat 70. i 80. Obecnie istnieje tu Galeria Lipowa 3, regularnie organizująca wystawy współczesnych artystów i oferująca wyjątkowe, ręcznie wykonywane wyroby ze szkła. Obok możemy podziwiać stałą ekspozycję opowiadającą historię produkcji szkła, zapoznającą odwiedzających z technologią szklarstwa, prezentującą zabytkowe narzędzia i dzieła wytworzone w tym miejscu w latach 1969-1998.

Najciekawszym filarem działalności Centrum jest organizacja pokazów, podczas których na żywo można zobaczyć, jak przebiega proces ręcznego formowania szkła, i spróbować własnych sił w zawodzie szklarza.

Rozwiń

Szczegóły miejsca

http://www.lipowa3.pl
Adres:
Lipowa 3
Telefon:
12 423 67 90
Strona www:
Godziny otwarcia:
GODZINY OTWARCIA WYSTAWY:

pon.- pt. 10-18
sb. 10-14

GODZINY OTWARCIA POKAZÓW:

pon.- pt. 10-16:30

sb. 10-13:30
Ceny:
CENY BILETÓW (POKAZY+WYSTAWA):

OD 14 MARCA 2016

Bilet normalny – 14 zł

Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci, renciści) – 12 zł

Bilet grupowy* normalny (w cenie usługa przewodnicka) – 12 zł od osoby

Bilet grupowy* ulgowy (w cenie usługa przewodnicka) – 10 zł od osoby

Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + min. 2 dzieci) – 12 zł od osoby

*min. 10 osób.

Usługa przewodnicka w języku polskim – 50 zł

Dodaj swoją opinię

Pola wymagane
Atmosfera
Obsługa
Lokalizacja
Jakość

Oceny i opinie