Nowy Świat
Ta centralna, historyczna arteria Warszawy, to chyba najbardziej znana, stołeczna ulica. Jej początków należy doszukiwać się w XVII wieku – na tym terenie powstała wówczas nowa, przylegająca do miasta osada niezależnych jednostek administracyjnych (jurydyki magnackie).
Na rozwój Nowego Światu wpływ miał szereg czynników – od ówczesnego osłabienia gospodarczego mieszczaństwa, poprzez ważną funkcję komunikacyjną, aż po strukturę społeczną zamieszkującą ulicę. „Nowik” – dawna nazwa potoczna arterii – jest częścią historycznego Traktu Królewskiego, czyli trasy od Placu Zamkowego do Wilanowa. Wraz z całym tym ciągiem komunikacyjnym, Nowy Świat został w 1994 roku uznany za pomnik historii. Spacerując po ulicy, można podziwiać jej wygląd po licznych perturbacjach i przemianach – zniszczeniach II wojny światowej, odbudowie w 1949 roku, kosztownej rewitalizacji z lat 1995-96, zwężającej jezdnię i porządkującej kwestię zagospodarowania chodników, czy wreszcie po licznych zmianach gospodarczych i ekonomicznych całego miasta. To tu mieszczą się zabytkowe kamienice i pałacyki, ważne pomniki – Mikołaja Kopernika, czy Charles’a de Gaulle’a, słynny hotel Savoy, Pałac Towarzystwa Przyjaciół Nauk i wiele innych, ciekawych obiektów.
Dziś przy Nowym Świecie parkują tylko autobusy i taksówki, wzdłuż ulicy ciągną się stylizowane latarnie, a szerokimi chodnikami spacerują tłumy przechodniów. Można przysiąść w ogródku gastronomicznym jednej z wielu kawiarni, przyjrzeć się klasycystycznym elewacjom kamienic i poczuć niepowtarzalną atmosferę zgiełku centrum Warszawy.