Wrocław

Wrocław - Europejska Stolica Kultury

Wrocław, przez wiele osób uważany za najpiękniejsze polskie miasto, stał się również kulturową stolicą naszego kraju, a wręcz całego kontynentu. Odkąd w czerwcu 2011 roku zapadła decyzja, iż to nasze „Miasto Stu Mostów” wraz z hiszpańskim San Sebiastian otrzymają tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ruszyły przygotowania do tego całorocznego święta sztuki.

Idea takiego wydarzenia pojawiła się nieco ponad 30 lat temu. Co roku jedno lub dwa europejskie miasta (pomijając wyjątkowy rok 2000, w którym wyróżniono aż dziewięć) miały otrzymać fundusze umożliwiające im prezentację swojego kulturowego dziedzictwa – zaprezentowanie go światu oraz przyciągnięcie turystyów. Promowana jest każda z 8 dziedzin sztuki: architektura, literatura, film, muzyka, performance, opera, sztuki wizualne oraz teatr. Pierwszym polskim miastem, które otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury był w 2000 roku Kraków. Teraz, 16 lat później, to Wrocław ma szansę pokazać światu swoją unikatową i bogatą kulturę.

W ciągu 12 miesięcy w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się ponad 1000 wydarzeń artystycznych, jednak obchody Roku Europejskiej Stolicy Kultury nie skończą się wraz z końcem grudnia. Część z 400 projektów zaplanowana została jako działania długofalowe, które będą kontynuowane jeszcze w roku następnym. W sam Weekend Otwarcia (15-17 stycznia) odbyło się blisko 100 eventów.

Jednym z ciekawszych architektonicznych projektów jest „Akupunktura miasta” mająca na celu odnajdowanie miejsc z potencjałem i przekształcanie ich w „przestrzenie dla piękna”. Obecna edycja skupia się na okolicach ul. Zawalnej, które borykają się z typowymi problami miejsc leżących blisko rzeki. Zaprezentowana zostanie wrocławska architektura z XX i XXI wieku, twórcy będą też podkreślać rolę kultury podczas projektowania przestrzeni publiczej i prywatnej.

Szczególnie ukontentowani będą również miłośnicy kina. Czekają na nich liczne przeglądy filmowe, takie jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, American Film Festival, MIASTOmovie: wro czy Mistrzowie kina europejskiego. Aktywnym uczestnikiem Roku Europejskiej Stolicy Kultury będzie Kino Nowe Horyzonty. Od września do grudnia będą w nim prezentowane filmy nagrodzone w uprzednich latach Europejską Nagrodą Filmową oraz nominowane w tym roku. Ukoronowaniem tych pokazów będzie 29. gala wręczenia tych najważniejszych na Starym Kontynencie wyróżnień. Lecz Wrocław skupi się również na kształtowaniu gustu filmowego u dzieci – dla najmłodszych widzów przygotowany został Program Edukacji Narodowej czy Festiwal Kino Dzieci. Ogromną szansę otrzymają także twórcy – konkurs 48 Hour Film Project: Wrocław skierowany jest zarówno do amatorów jak i profesjonalistów, którzy otrzymują 48 godzin na zrobienie filmu. Autorzy najlepszych dzieł mają szansę zaistnieć na scenie krajowej oraz międzynarodowej.

Miłośników słowa pisanego ucieszy zapewne fakt, iż 23 kwietnia 2016 roku Wrocław rozpocznie kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO. W ramach projektu Bibliopolis. Miasto Biblioteka organizatorzy pragną wprowadzić książki w przestrzeń miejską i przeobrazić miasto w tytułową bibliotekę – chcą, by literatura była wszechobecna, a czytanie modne. Wybory literackie mają na celu wyłonienie najważniejszych i najpopularniejszych polskich pisarzy (zarówno spośród klasyków, jak i współczesnych twórców), zaś Zrób sobie książkę przybliży uczestnikom proces jej powstawania. We Wrocławiu odbędzie się również Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS i otwarte zostanie Muzeum Pana Tadeusza. Wiele wydarzeń adresowanych jest do dzieci i młodzieży, nie zabraknie też niebanalnych spotkań, jak na przykład cykl Czytanie w ciemnościach, którego uczestnicy w całkowitej ciemności słuchać będą czytających aktorów, co pozwoli im na doświadczenie słowa w zupełnie nowy sposób.

Wiele osób z niecierpliwością oczekwiało na wydarzenia muzyczne. We Wrocławiu zjawi się wielu znakomitych, światowej sławy muzyków. Festiwal Jazz nad Odrą oraz Światowy Dzień Jazzu przyciągną fanów muzyki jazzowej, Jidysz i Ladino skoncertuje się się na promowaniu żydowskiego dziedzictwa, Thanks Jimi Festival doceni geniusz Jimiego Hendrixa, a One Love Sound Fest zaprosi do zabawy fanów reggae. Konwencjonalnym określeniom wymyka się 51. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, skupiający się na ukazaniu piękna czystego, ludzkiego głosu, podczas którego przedstawione zostaną największe dzieła wokalne oraz wokalno-instrumentalne. Organizatorzy muzycznej części Europejskiej Stolicy Kultury chcą przedstawić turystom najpiękniejsze polskie tradycje muzyczne, a Polakom pokazać to, co w światowej muzyce najlepsze.

Będąca mariażem wielu sztuk opera zaprezentowana zostanie z niezwykłym rozmachem. Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show. Widowisko Opery Wrocławskiej przedstawi klikudziesięciotysięcznej międzynarodowej publiczności fragmenty jednej z najsłynniejszych oper, „Carmen”, autorstwa Georges’a Bizeta, której akcja toczy się w Sewilli. Jednym z najatrakcyjniejszych momentów show będzie pokaz zarzueli, hiszpańskiej liryczno-dramatycznej formy muzycznej, często porównywanej do musicalu, w której sceny mówione przeplatają się ze śpiewanymi. Łącznie na scenie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu wystąpi 500 osób, a wśród nich znajdą się także artyści z drugiej Europejskiej Stolicy Kultury 2016, z hiszpańskiego San Sebastian.

Raczkująca wciąż w Polsce sztuka performance'u konsekwentnie zdobywa serca kolejnych widzów. Cztery unikatowe projekty – Mosty, Przebudzenie, Flow oraz Niebo – tworzące wspólnie Kwartet Flow opowiadać będą o historii Wrocławia, a współczesnym Europejczykom pozwolą odkryć to miasto na nowo.

Sztuki wizualne również powoli wkraczają do świadomości polskiego odbiorcy. Liczne wystawy, projekty łączące muzykę, malarstwo, literaturę, film, a nawet teatr pozwoli widzowi poznać tę dziedzinę sztuki od najlepszej strony.

Do Wrocławia bezzwłocznie powinni się udać również pasjonaci teatru. Organizatorzy nie ograniczyli się wyłącznie do tradycyjnych spektakli. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z Programem Wrocławskiego Teatru Pantomimy, odbędą się Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Autora oraz Przegląd Piosenki Aktorskiej, swoje pięć minut otrzyma też Kabaretowy Międzynarodowy Festiwal WROCEK. Najlepsza komedia. Festiwal festiwali rozprawi się na zawsze z opinią, że spektakl musi być nudny i poważny, a Eastern Line przybliży widzom młody, niezależny teatr z Europy Środkowo-Wschodniej. Nie zabraknie również atrakcji skierowanych do najmłodszych – Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci oraz Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci będą wspaniałymi okazjami, by rozbudzić w swoich pociechach miłość do tej dziedziny sztuki. Tygodniowy festiwal Dziady. Recykling pozwoli nam zapomnieć o szkolnych przedstawieniach i pokaże na nowo potęgę teatru. Pokazane zostaną najnowsze inscenizacje kultowego dzieła Adama Mickiewicza oraz remiksy najsłynniejszych realizacji sprzed lat. Widz zostanie również zaznajomiony z szerszym kontekstem antropologicznym – obrzędy przodków zaprezentowane zostaną na żywo oraz za pomocą wideoinstalacji i wystaw, poruszona zostanie również społeczna rola „Dziadów” jako komentarza do najważniejszych ówcześnie wydarzeń. Barwny i bogaty program teatralny pozwoli wszystkim widzom oderwać się od codzienności, a ci, którzy jeszcze nie kochają teatru, pokochają go na pewno.

Promujący się jako „Miasto Spotkań” Wrocław dał Europejczykom szansę poznania polskiej kultury, zaś Polakom poznania kultury zagranicznej oraz... naszej własnej. W czasach wielkomiejskiego pędu jest kulturową oazą, w której sztuka czeka na nas na każdym kroku. Ten rok to okazja dla nas wszystkich – dla mieszkańców i turystów – na skorzystanie z tego kulturowego bogactwa. Wrocław nie czeka, aż ktoś przyjdzie zapoznać się z programem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – tutaj kultura sama puka do drzwi. Spotkajmy się z kulturą we Wrocławiu.

Artykuły

Francuska uczta?

French Connection

French Connection

Naleśnikarnia French Connection położona na trzecim piętrze…
La Maddalena

La Maddalena

La Maddalena to archipelag wysp na Morzu Śródziemnym, leżący…
Le Bistrot Parisien

Le Bistrot Parisien

Szukasz prawdziwie francuskiej knajpki, gdzie spróbujesz tradycyjnych…
Le Chef

Le Chef

Położona w głębi klimatycznej, gwarnej uliczki, restauracja…
Zobacz więcej

Artykuły

Artykuły

Zobacz więcej

Hotel InVite