Warszawa

Stare Miasto

Atmosfera
Obsługa
Lokalizacja
Jakość
Ocena całkowita

Wspaniałe Stare Miasto mieści się na warszawskiej skarpie, tuż przy brzegu Wisły. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to powstał gród otoczony murem. Jest to najstarsza historyczna część miasta, przestrzeń  wydarzeń kulturalnych i centrum spotkań towarzyskich. Co kilka kroków można natrafić tu na ciekawą galerię, wystawy lub odpocząć w jednej z wielu stylowych restauracji  i przytulnych kawiarni.

Po Powstaniu Warszawskim Starówka została właściwie całkowicie zniszczona. Wspólnymi siłami odbudowali ją architekci i mieszkańcy Warszawy. Efekt spotkał się z niezwykłym uznaniem i tak w 1984 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jako przykład wspaniałej rekonstrukcji.

Stare Miasto to klimatyczne, brukowane uliczki, otoczone kamienicami przyklejonymi jedna do drugiej. Pełno tu zaułków, skwerów, na których można odpocząć od warszawskiego gwaru. Jedno z najbardziej malowniczych miejsc to wąska uliczka Kamienne Schodki, której kolejne stopnie wiodą w górę, w kierunku centralnego Rynku Starego Miasta. Ten niezwykły, pełen spacerowiczów plac powstał na planie kwadratu. Otoczony jest licznymi restauracjami, kawiarniani i nierzadko pełni role sceny, na której odbywają się różnego rodzaju widowiska. Na samym jego środku stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Syrenka to symbol stolicy i związanych jest z nią wiele ciekawych legend.

Na obiad w okolicy zdecydowanie warto wybrać się do jednej z najlepszych restauracji w Warszawie - u Fukiera (Rynek starego Miasta 27) albo do Bazyliszka (Rynek Starego Miasta 1/3) .

Zwiedzającym Starówkę na pewno nie umknie uwadze Zamek Królewski, znajdujący się tuż przed obszernym Placem Zamkowym, z charakterystyczną Kolumną Zygmunta (najstarszy pomnik w mieście, miejsce spotkań Warszawiaków). Warto wejść do środka, bo zachwycają tam wspaniałe zbiory malarstwa, m.in. widoki Warszawy autorstwa Canaletta oraz szykowne, królewskie wnętrza. To duża porcja historii polskich władców i losu tego słowiańskiego miasta.

Stare Miasto pełne jest także zabytkowych kościołów, domów artystów, pałaców. Wrażenie robi m.in. późnorenesansowe Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy przy ul. Świętojańskiej 10, barokowy Kościół św. Ducha przy ul. Długiej 3, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2 ), który jest jednym z najstarszych w Warszawie, jeden z najpiękniejszych polskich pałaców - Pałac Krasińskich przy Placu Krasińskich 3/5 albo Pałac Branickich przy ul. Miodowej 6.

Przy ulicy Nowomiejskiej znajduje się Barbakan i fragment murów obronnych. Zainteresowani historią miejskich fortyfikacji mogą odwiedzić tutejszą ekspozycję. Tuż obok stoi wzruszający Pomnik Małego Powstańca, ubranego w za duży hełm. To znak pamięci o dzieciach, które bohatersko walczyły w czasie Powstania Warszawskiego.

Kto jeszcze trafi przypadkiem na maleńki Plac Kanonia ukryty za kościołem, powinien zwrócić uwagę na stojący na środku dzwon. Nie służył on nigdy w żadnym kościele, ale podobno trzykrotne obejście go jest gwarancją szczęścia na kolejne dni.

Stare Miasto to najbardziej autentyczna dusza Warszawy, a odkrywanie tutejszych zakamarków jest jak magiczna podróż w czasie.

Rozwiń

Szczegóły miejsca

https://viacitymap.pl/Miasta/Warszawa/Zwiedzanie/Stare-Miasto
Adres:
Plac Zamkowy

Dodaj swoją opinię

Pola wymagane
Atmosfera
Obsługa
Lokalizacja
Jakość

Oceny i opinie