Warszawa

Praga

Atmosfera
Obsługa
Lokalizacja
Jakość
Ocena całkowita

Praska strona Warszawy to zupełnie inny klimat w porównaniu z lewobrzeżną częścią miasta. Praga to tak naprawdę dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice: Praga Północ i Praga Południe, które zajmują w sumie ok. 33,8 km² i obejmują centralną część tej strony miasta. Potocznie mieszkańcy określają jednak tym mianem nawet cały obszar stolicy po prawej stronie Wisły. Najwygodniej się tu dostać tramwajem lub autobusem ze stacji Metro Ratusz Arsenał. 

Przed 1791 rokiem Praga była jeszcze oddzielnym miastem. Wcześniej istniały tu trzy jurydyki, które prawa miejskie uzyskały w 1648 roku. Historyczna Praga z ratuszem istniała na terenie dzisiejszej dzielnicy Pragi Północ. Podziału obszaru (na Pragę Północ i Południe) dokonano w 1945 roku. Tuż po drugiej wojnie światowej znajdowała się tu tymczasowa siedziba władz.   

Praga w okresie wojen narażona była na wiele zniszczeń, a jednak zachowało się tu najwięcej w całym mieście oryginalnych,  przedwojennych kamienic mieszkalnych (nawet z XIX wieku). Warto zwrócić więc uwagę na piękną, klimatyczną zabudowę i specyficzne, praskie podwórka z kapliczkami. Kamienice nierzadko stoją puste, czasami zniszczone, jakby nieruszane od czasów wojen. Spacer np. ulicą Targową, Ząbkowską lub Brzeską odsłania ten prawdziwy, jedyny w swoim rodzaju klimat dzielnicy.  

Praga staje się coraz modniejszą przestrzenią Warszawy. W opuszczonych budynkach artyści otwierają  swoje pracownie, galerie, a na obszarze między ulicą Wileńską, a 11 Listopada, powstaje zagłębie kulturowo-rozrywkowe z najbardziej alternatywnymi, hipsterskimi klubokawiarniami i przestrzeniami artystycznymi w mieście. Surowy wystrój wnętrz, meble „z odzysku” tworzą klimat praskiej bohemy. Zainteresowani powinni koniecznie odwiedzić klub Zwiąż Mnie na ul. 11  Listopada 22 albo Hydrozagadkę mieszczącą się tuż obok.   

Południe praskiego obszaru znane jest z zielonych terenów. Tu mieści się tu m.in. piękny, rozległy (58 ha) Park Skaryszewski, który uznano za zabytkowy park krajobrazowy. W parku zachwyca bujna roślinność, rozarium, malownicze pagórki,  wodospad, stawy oraz Jezioro Kamionkowskie, gdzie wypożyczyć można łódki, rowerki wodne lub kajaki.   

Po tej stronie Wisły znajduje się także Warszawski Ogród Zoologicznych (ul. Ratuszowa 1/3) i przylegający do niego  miejski Park Praski  im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Warszawie z wybiegiem dla niedźwiedzi brunatnych od strony al. Solidarności. Tuż obok mieści się charakterystyczna XIX-wieczna cerkiew metropolitalna św. Marii Magdaleny w bizantyjskim stylu oraz (po przeciwnej stronie) bazylika katedralna św. Floriana Męczennika i Michała Archanioła, która stylem nawiązuje do gotyku mazowieckiego.   

Praga to także Stadion Narodowy, dzika, nieuregulowana część wybrzeża Wisły, z wieloma kawiarniami tuż przy plaży, urokliwa dzielnica Saska Kępa z willami pochodzącymi z lat dwudziestych oraz liczne poprzemysłowe fabryki, poddane rewitalizacji i tworzące dziś nowe, rozrywkowo-artystyczne przestrzenie. Na szczególną uwagę zasługuje Centrum Praskie Koneser (Ząbkowska 27/31), gdzie w dziewiętnastowiecznych poprzemysłowych budynkach fabrycznych wytwórni wódki powstały lofty, centra społeczne, kulturalne, handlowe i biznesowe. Przy ulicy Mińskiej 25 działa z kolei Soho Factory na wzór nowojorskiego Soho, a przy ulicy Otwockiej 14 zaprasza Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, gdzie w budynkach dawnej fabryki marmolady, a potem wytwórni konserw, działa obecnie kompleks kulturalno-edukacyjny.  

Praga jest również unikatowa ze względu na przetrwałe  tu ślady folkloru warszawskiego, który wyraża się m.in poprzez specyficzne stroje (np. kraciaste marynarki, berety) i warszawską gwarę.   

Zdecydowanie nie da się w pełni poznać i zrozumieć Warszawy bez odwiedzin praskiej stronie Wisły.

Rozwiń

Szczegóły miejsca

https://viacitymap.pl/Miasta/Warszawa/Zwiedzanie/Praga
Adres:
Praga

Dodaj swoją opinię

Pola wymagane
Atmosfera
Obsługa
Lokalizacja
Jakość

Oceny i opinie