Warszawa

Polskie góry

W Polsce znajduje się wiele różnorodnych pasm górskich, dzięki czemu każdy miłośnik górskich wędrówek znajdzie coś dla siebie.  Każda pora roku jawi się bardzo atrakcyjnie. Mogą to być wędrówki, wspinaczki, jazda na nartach czy desce, a także konne przejażdżki. Piękno krajobrazu zapiera dech w piersiach, żyją tam rzadkie gatunki zwierząt, a i roślinność jest specyficzna – nie dziwi więc fakt, iż większość tych terenów objęta jest ścisłą ochroną.  

Jednymi z najniższych, najchętniej odwiedzanych gór są Bieszczady. To idealne rozwiązanie dla początkujących trampów. Najwyższy znajdujący się po polskiej stronie szczyt (Tarnica) ma wysokość 1346 m n.p.m. Najlepszymi bazami wypadowymi są Ustrzyki Górne, Cisna oraz Wetlina. Spotkać się tam można z niezwykłą gościnnością i w miarę tanimi noclegami. Stąd już naprawdę chwila, by znaleźć się na jednej z połonin i zapomnieć o całym bożym świecie...

Jednymi z najstarszych gór są Góry Świętokrzyskie. Charakterystyczne dla nich są niewysokie pasma górskie przedzielone licznymi dolinami. Blasku dodają rozciągające się lasy modrzewiowe i jodłowe. W skałach wapiennych na tych terenach utworzyło się wiele jaskiń, jedna z nich szczególnie się wyróżnia – Jaskinia Raj. Udając się w te rejony warto przenocować w np.: Świętej Katarzynie czy Krajnie Pierwszym. Najbliższymi większymi miastami są Kielce i Starachowice. Będąc w Górach Świętokrzyskich koniecznie trzeba też zobaczyć najstarszy dąb w Polsce, o wdzięcznym imieniu Bartek.

Śnieżka (1602 m n.p.m.) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Polsce. Znajduje się w Karkonoszach, które rozciągnięte są na powierzchni 650 km2. Głównymi ośrodkami turystycznymi są tu Szklarska Poręba, Jelenia Góra i Karpacz. Charakterystycznym elementem krajobrazu stały się tzw. skałki, przybierające nietypowe kształty, przez co mają dosyć ciekawe nazwy, takie jak: Kotki, Owcze Skały czy Ptasie Gniazda.

Wspaniałe Tatry to prawdziwy raj turystyczny: mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych, a także liczne trasy zjazdowe dla narciarzy. Najchętniej odwiedzanymi miejscami są tutaj Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Giewont oraz… Krupówki. Góry te mogą się pochwalić najwyższym szczytem w kraju – Rysy (2 499 m n.p.m.). Najbardziej obleganym miejscem wypoczynkowym jest oczywiście Zakopane. Warto udać się również do Murzasichle, Małe Ciche czy Kościeliska. Sezon trwa tam przez cały rok.

Nie pozostaje nic innego jak spakować plecak, zarezerwować nocleg i ruszyć na szlak.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne