Warszawa

Pogoda

Polska leży w samym centrum Europy. Jej klimat jest połączeniem klimatu kontynentalnego ze wschodu kraju i morskiego z zachodu. Tak więc pogoda w Polsce jest zmienna i trudna do długoterminowego przewidzenia.

Zdarzają się tutaj zarówno upalne lata, jak i ponure oraz deszczowe. To samo tyczy się zimy. Zima może być prawie bezśnieżna, a kolejnego roku zasypać nas po uszy. Atutem klimatu Polski są wyjątkowo zróżnicowane pory roku. Ostra zima kończy się w marcu ciepłymi powiewami wiatru, który topi nawet największe śniegi. Lato jest gorące, często upalne, poprzeplatane burzowymi popołudniami, po których na drugi dzień nie ma ani śladu. Najcieplej jest w lipcu, choć zdarzają się lata, gdy w sierpniu jest zdecydowanie ładniej. Jesień zaczyna się już we wrześniu – na początku ciepła i słoneczna, daje o sobie znać dopiero nocami, które nie są już tak ciepłe. Zieleń liści ustępuje wtedy złotym barwom. Zima w większości kraju jest stosunkowo krótka, obejmująca chwilowe opady śniegu przeplatane cieplejszymi dniami. W górach natomiast śnieg może leżeć nawet do maja. Najzimniej jest w styczniu i lutym, kiedy to temperatury spadają nawet poniżej -20 stopni Celsjusza.

W jakiej porze roku odwiedzić Polskę? W zasadzie wszystko zależy od tego w jaką część kraju się wybieramy i jakie mamy plany na wyjazd. Wielu turystów lubi ciepło, dlatego też za szczyt sezonu uważa się w Polsce miesiące letnie. Najtłoczniej robi się wówczas oczywiście nad morzem i nad wszelkimi jeziorami. Szukający wodnych atrakcji odwiedzają wtedy nadmorskie kurorty, Karinę Wielkich Jezior Mazurskich, ale także jeziora górskie – Morskie Oko w Tatrach czy Jezioro Solińskie w Bieszczadach. W wakacje tłoczno robi się także w miastach. Turyści lubią odwiedzać te największe z polskich miast. Kraków, Warszawa, Gdańsk, Sopot, Wrocław, Poznań – to tylko niektóre z godnych polecenia miejscowości. Wybierając się na urlop latem należy pamiętać o odpowiednio wczesnym zarezerwowaniu zarówno transportu, jak i miejsca noclegowego.

Jeżeli nie chcemy spędzać wakacji w tłoku, najlepszym czasem na podróż staje się późna wiosna albo wczesna jesień. Brak doskwierających upałów sprzyja komfortowemu zwiedzaniu. Warto więc zarezerwować ten czas na przechadzki po górach czy zwiedzenie miejskich zabytków. Jesienią godne polecenia są góry: wyjątkowe barwy lasów przyciągają turystów szczególnie w Bieszczady i Beskidy. Warto też wtedy wybrać się na urlop ze względu na wyjątkową pogodę, idealna na spacery lub przejażdżki konne lub rowerowe.

Czas zimowy łączy się z o wiele krótszym dniem i mniej przyjemną pogodową aurą. Nie oznacza to wcale, że jest to zły okres na zwiedzanie polskich miast. Życie kulturalne tętni w nich przez cały rok, a liczne imprezy przenoszą się z plenerowej scenerii do ciekawych wnętrz. Późna jesień, zima i wczesna wiosna są idealnym czasem dla osób lubiących klubową zabawę. To również na tę porę zaplanowane są większe imprezy kulturalne. Ale zima jest przede wszystkim porą roku, którą uwielbiają miłośnicy białego szaleństwa. Polska to kraj głównie nizinny, jednak cała jej południowa granica biegnie wzdłuż pasma Karpat, co oznacza wiele stoków i wyciągów narciarskich oraz tras zjazdowych w różnych miejscach i cenach. Warto odwiedzić Zakopane – zimową stolicę naszego kraju, gdzie na turystów czekają niesamowity góralski klimat – niespotykany nigdzie indziej.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne