Warszawa

Pieniądze w Polsce

Wybierając się w podróż do Polski trzeba być przygotowanym na różne wydatki. Gotówkę można wymienić w kantorach, ale  przydzą się również karty płatnicze, które umożliwiają pobranie pieniędzy z licznych bankomatów – zazwyczaj doliczana jest niewielka opłata za tę usługę.

Jakiej waluty używa się w Polsce?

W Polsce pomimo tego, iż należy ona do Unii Europejskiej wciąż używa się złotówek (zł, PLN – nazwę wprowadzono w 1919 roku). 

Jedna złotówka dzieli się na 100 groszy. Jest 6 monet groszowych: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy. Istnieją 3 podstawowe monety złotowe: 1, 2 i 5 złotych (spotykamy również monety okolicznościowe / kolekcjonerskie: 5, 10 i 20 zł, 25, 37, 50, 100, 200, 500, 1000 zł). 

Podstawowe banknoty mają z kolei nominały: 10, 20, 50, 100 i 200 złotych – ich autorem jest artysta grafik Andrzej Heidrich. Kolekcjonerskie banknoty występują jako: 10, 20 i 50 złotych.  

Koszty i wydatki w czasie pobytu

Poniższe zestawienie zawiera średnie ceny produktów i usług. Mogą się one znacznie różnić w zależności od regionu i sezonu.

Za bilet jednorazowy normalny na metro, autobus lub tramwaj zapłacimy około 4,40 zł. Za chleb zapłacimy połowę tej kwoty. Jeśli chcielibyśmy wybrać się na śniadanie wydamy na nie od 10 zł do 3 5zł (w zależności od lokalu). Podobną cenę mają bilety do kina ok. 27-35 zł. Na jedno piwo wydać musimy 8-10 zł.  Z kolei za zestaw obiadowy trzeba zapłacić do 30 zł w restauracjach niższej kategorii, a w lokalach o lepszym statusie już ok. 60 zł. Do tego nocleg w hotelu dwugwiazdkowym, w pokoju dwuosobowym to koszt ok. 120 zł.

W restauracjach, punktach handlowych czy hotelach możemy zapłacić gotówką (złoty) lub najbardziej znanymi kartami kredytowymi. W niektórych miejscach jest możliwość płacenia w euro. O sposobie płatności zwykle informują oznaczenia naklejone przy wejściu do danego obiektu.

Bywa, że w restauracjach dolicza się 10% tzw. serwisu. Za toaletę w miejscach publicznych trzeba uiścić opłatę w wysokości ok. 2 zł. 

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne