Warszawa

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki  to miejsce, które niewątpliwie warto zwiedzić ze względu na to, iż stanowi on swego rodzaju wizytówkę stolicy. Został wybudowany w 1955 roku, jako podarek narodu radzieckiego dla polskiej ludności. Sam pomysł tej budowli wyszedł ze strony Józefa Stalina.

Pałac Kultury i Nauki został wykonany z takich materiałów jak: cegła, stal, ceramika, beton, a także kamień oraz drewno. Architektura pałacu stanowi połączenie elementów socrealizmu, art dèco, jak również polskiego historycyzmu. Warto podkreślić, iż projektanci pałacu, czyli Lew Rudniew i jego zespół ogromnie napracowali się nad wszystkimi detalami. Ciekawostką jest, że w latach pięćdziesiątych zarówno w ZSRR, jak i w państwach satelickich zostało wybudowanych więcej tego typu budynków, podobnych do Pałacu Kultury i Nauki. W Rydze i Bukareszcie możemy znaleźć po jednej takiej budowli, w Moskwie natomiast wykonano ich aż osiem.

Według początkowych ustaleń miał on mierzyć 120 metrów, jednakże ostatecznie wysokość ta została uzgodniona na 237 metrów. Rozmiar ten liczony jest wraz ze wspornikiem antenowym, który jest integralnym elementem iglicy. Pałac Kultury i Nauki posiada 44 piętra, w związku z czym zyskał miano najwyższego budynku w naszym kraju. Na 30. piętrze, które znajduje się na wysokości 114 metrów, został umieszczony taras widokowy. Jest on dostępny dla turystów codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00. Za bilet normalny należy zapłacić 18 zł, za ulgowy 12 zł, jeżeli natomiast chodzi o grupy powyżej 10 osób, cena za osobę wynosi 10 zł. W wyniku serii samobójstw w latach pięćdziesiątych taras ogrodzono kratami. Na 30. piętrze z tarasu widokowego można zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę Warszawy, a ponadto galerię wewnętrzną oraz Salę Gotycką. Ostatnia z wymienionych atrakcji to najwyżej położona sala, której charakterystycznym elementem jest gwieździste sklepienie, przyozdobione czterema dodatkowymi rozetami. Dzięki wyposażeniu technicznemu trzydziestego piętra istnieje możliwość wykorzystania go, jako miejsca do organizacji przeróżnych bankietów, konferencji czy też imprez promocyjnych. W całym budynku znaleźć można aż 3288 pomieszczeń.

W 2000 roku na samym szczycie pałacu został umieszczony potężny zegar, który pod względem wielkości uznany został za drugi w skali Europy, co więcej stwierdzono, iż jest najwyżej usytuowanym zegarem wieżowym na całym świecie. Jego cztery tarcze posiadają średnice, które wynoszą po sześć metrów. Aktualnie w Pałacu Kultury i Nauki znajdują się siedziby różnego rodzaju przedsiębiorstw czy też instytucji, a w tym Polskiej Akademii Nauk. Mieszczą się tu dwie bardzo znane sale koncertowe, czyli Sala Kongresowa i Sala Koncertowa. Pierwsza z wymienionych pomieścić może nawet 2880 osób, druga 550. Zlokalizowane są tu ponadto kino, teatry, muzea, biblioteki, a nawet poczta.

W 2007 roku Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Scena im. G. Holoubka, Pałac Kultury i Nauki , pl. Defilad 1
Scena na Woli im. T. Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22
Scena Przodownik, ul. Olesińska 21
Warszawa

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne