Warszawa

Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst.

Do 21.01.2018, w poznańskim Centrum Kultury ZAMEK, można oglądać wystawę: Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst.

Frida Kahlo de Rivera cieszy się sławą na całym świecie. Meksykańska artystka, znana jest szerszej publiczności głównie z autoportretów naznaczonych cierpieniem i pasją, przedstawionych w intensywnych, jaskrawych barwach. Na twórczość malarki niebagatelny wpływ miał wypadek, któremu uległa podczas podróży autobusem i który pozostawił ślady na jej ciele i psychice do końca jej dni.

Kiedy młoda Frida Kahlo związała się, z dużo starszym, znanym meksykańskim malarzem – Diego Riverą, dało się zauważyć wyraźny kontrast pomiędzy sposobem w jaki tworzyli. On skupiony na eksplorowaniu wątków politycznych, ukazywaniu człowieka jako członka pewnej społeczności, ona kierująca swą uwagę do wewnątrz własnej psychiki i jej indywidualnych konfliktów.

W Poznaniu można oglądać ok. 40 dzieł artystki, oraz jej męża Diego Rivery. Nie zabraknie najbardziej popularnych prac, takich jak: „Autoportret z naszyjnikiem”, „Portret Diego Rivery” i „Autoportret MCMXLI”. Dodatkowo będzie zobaczyć wizerunki artystki przedstawione na fotografiach z lat 30 i 40, wykonane między innymi przez Nickolasa Muraya.

W specjalnie zbudowanym, kameralnym kinie, odwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się z  filmami dokumentalnymi, przedstawiającymi życie artystki i jej męża.

Polski kontekst wystawy, odnosi się między innymi do zażyłości jaka łączyła Fridę Kahlo z artystkami polskiego pochodzenia: Bernice Kolko i Fanny Rabel. Fotografie tej pierwszej, ukazujące Fridę Kahlo w codziennych, nieskrępowanych sytuacjach, zobaczymy w zachodniej części Zamku.

Twórczość Fanny Rabel, uczennicy Fridy oraz współpracownicy Diego Rivery, obejrzymy w kolejnej sali. Artystka dokumentowała codzienne życie Meksyku z lat 40 i 50. Dzięki jej fotografiom będziemy mogli lepiej wyobrazić sobie otoczenie w jakim żyła Frida Kahlo.

W 1955r. w Polsce odbyła się wystawa poświęcona sztuce meksykańskiej. Ten kolejny polski kontekst zostaje przywołany w, specjalnie jemu poświęconej, przestrzeni tegorocznej wystawy. „La Mesa Herida” (Zraniony stół) to największy obraz namalowany przez artystkę, który w latach 50. ostatni raz gościł w Polsce. Od tamtej pory dzieło zaginęło, a tegoroczna wystawa jest nadzieją, na odnalezienie nowych informacji na temat jego historii.

Poza podziwianiem eksponatów, będzie można wziąć udział w specjalnych lekcjach muzealnych, wykładach oraz warsztatach twórczych.

Niniejsza wystawa stanowi niezwykłe bogactwo form, barw oraz rozmaitych emocji emanujących z obrazów Fridy Kahlo. Warto oddać się refleksji, którą w nas wywoła. Frida Kahlo nigdy nie krytykowała swoich uczniów, pozwalała im tylko otwierać się i przyglądać swojemu wnętrzu. 

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne