Warszawa

Co robić w Warszawie zimą ?

Niskie temperatury, śnieg, a czasem porywisty wiatr – to warszawska zima. Niektórzy chronią się przed taką pogodą i preferują ciepły koc, filiżankę rozgrzewającej czekolady oraz dobrą książkę. Jednak nie taka straszna zima w Warszawie, jak ją malują... Polska leży w strefie klimatycznej, która zapewnia warszawiakom cztery pory roku: najpierw zielona, rześka wiosna, potem ciepłe, czasem kapryśne, lato, okres jesienny i jego złote barwy, a następnie biała zima. Czas spędzony w stolicy w okresie zimy nie musi oznaczać nudy. Trzeba się tylko ciepło ubrać i można ruszać w miasto!

Zima to doskonała okazja do uprawiania zimowych sportów. Również w Warszawie jest to możliwe. Entuzjaści biegówek mogą wybrać się do Lasu Kabackiego, który znajduje się na końcu linii metra, tuż przy stacji Kabaty. Z kolei przy ulicy Drawskiej 22, na Górce Szczęśliwickiej, działa stok narciarski z wyciągami, wypożyczalnią sprzętów i całą profesjonalną oprawą. Nie trzeba opuszczać stolicy by zaznać trochę narciarskiego szaleństwa!   

Jest też kilka miejsc, które idealnie nadają się do jazdy na sankach. Jednak najlepiej chyba sprawdza się sztucznie usypana góra – Kopa Cwila, która wraz z otaczającą ją zielenią, od wielu lat funkcjonuje jako park (tuż przy stacji metra Ursynów). Natomiast zimą zmienia się w tor saneczkowy i zabawom nie ma tu końca.  

Na łyżwach można pojeździć przy Pałacu Kultury i Nauki. Jest to lodowisko odkryte, w samym centrum Warszawy. Znacznie większe lodowisko znajduje się przy ul. Jana Sobieskiego 67 (Tor Stegny). Można wybrać się też na kryte lodowisko przy ul. Łazienkowskiej 6a (Lodowisko Torwar, największy tego typu obiekt w całej Polsce).  

Jeśli niskie temperatury dają się już we znaki, trzeba koniecznie wybrać się do kawiarni Wedla na rozgrzewającą czekoladę. Lokal z najlepszym klimatem dawnych lat znajduje się przy ul. Szpitalnej 6.   

Po odpoczynku można dalej ruszać w drogę, na przykład na spacer Traktem Królewskim, który rozpoczyna się na Placu Zamkowym, potem przechodzi przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie i znajdujące przy nich Łazienki Królewskie i prowadzi aż do Pałacu w Wilanowie. To flagowa arteria miasta, która ujmuje klimatem dawnej architektury. Po drodze mija się zabytkowe kościoły, pałace, urokliwe kamienice, warszawskie parki, a wszystko to w bajkowej, zimowej scenerii. Bardziej leniwi mogą zdecydować się na zwiedzanie z autobusu. Jeżdżą tędy dwie warszawskie linie: 116 oraz 180. W okresie około bożonarodzeniowym trasa prezentuje się szczególnie pięknie ze względu na bogate dekoracje. Wtedy też częściej pojawiają się targi z regionalnymi wyrobami (w okolicach Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu).  

Uciekając przed mrozem można także wybrać się do kina. Oprócz wielkich kompleksów kinowych, które znajdują się w centrach handlowych (np. Złote Tarasy czy Arkadia), warto odwiedzić te mniejsze, znacznie bardziej klimatyczne, stare kina: Kino Iluzjon (ul. Narbutta 50a), Kino Muranów (ul. Gen. Andersa 5) czy Kino Kultura (Krakowskie Przedmieście 21/23). Ich repertuar często opiera się na bardziej alternatywnych, starannie wyselekcjonowanych projekcjach filmowych.   

Zimowe dni to także dobry czas, żeby poznać Polską Operę Narodową i Balet Narodowy w Teatrze Wielkim (Plac Teatralny 1). Z kolei Muzyczny Teatr Roma przy ul. Nowogrodzkiej 49 zaprasza na rozgrzewające musicale. To tylko niektóre z propozycji, bo oferta warszawskiej sceny teatralnej jest naprawdę imponująca.  

Na odwiedzających zimową Warszawę czekają też muzea z pokaźnymi zbiorami: Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3), Centrum Sztuki Współczesnej (Jazdów 2) czy Fotoplastikon (Al. Jerozolimskie 51) z największym w Polsce zbiorem oryginalnych zdjęć stolicy.  

Inna propozycja to  Rozrywkowe Centrum Miasta – Hulakula, które znajduje się przy ul. Dobrej 56/66. Odnajdą się tu fani gry w kręgle czy bilard oraz wspinaczki.  

Kolejną alternatywą jest Centrum Nauki Kopernik, oferujące wiele rozrywki w formie zabawy nauką. To niezwykły świat, który zaangażuje całą rodzinę (Wybrzeże Kościuszkowskie 20).  

W poszukiwaniu relaksu trzeba wybrać się do spa. SpearSide (ul .Grzybowska 63) to przestrzeń stworzona specjalnie dla Panów. Panie na pewno odnajdą się natomiast w luksusowych wnętrzach  FIUU FIUU SPA na Mokotowskiej 48. Można też odwiedzić Wodny Park Warszawianka (ul. Merliniego 4) lub skorzystać z basenu na szczycie hotelu InterContinental z widokiem na całe miasto (ul. Emilii Plater 49).  

Wybór jest ogromny, a zima w Warszawie nie ma nic wspólnego z nudą!

Spa For You

Spa For You

ul. Senatorska 13/15 (Hotel Bellotto)
Warszawa

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Scena im. G. Holoubka, Pałac Kultury i Nauki , pl. Defilad 1
Scena na Woli im. T. Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22
Scena Przodownik, ul. Olesińska 21
Warszawa

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne