Warszawa

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, które ma na celu promowanie oraz popularyzowanie współczesnej komunikacji naukowej. Obiekt ten założony został w 2005 roku w Warszawie. Osoby zwiedzające mają możliwość samodzielnego przeprowadzania doświadczeń dzięki interaktywnym wystawom. Pomysłodawcą Centrum Nauki Kopernik jest profesor fizyki teoretycznej – Łukasz Turski. Wystawa stała składa się z kilkuset stanowisk, znajdujących się w sześciu galeriach. 

Człowiek i środowisko to galeria, która skoncentrowana jest na istocie ludzkiej, a także jego otoczeniu. Dzięki ogromnemu zdjęciu satelitarnemu stolicy można dowiedzieć się wiele na temat ekosystemów miejskich, istnieje również możliwość wysłuchania nagrań z konkretnych części miasta. Powierzchnia tej fotografii przedstawia model mostu wantowego, który porównuje się z mostem widocznym w oknie, czyli Świętokrzyskim. Umieszczone są tam także ekrany emitujące na żywo nagranie z kamer internetowych, zlokalizowanych w gnieździe sokołów na Pałacu Kultury i Nauki i na wybiegu dla goryli, mieszkających w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Dodatkową atrakcją w Centrum Nauki Kopernik jest symulator jazdy po spożyciu alkoholu czy też modele pajęczyn wykonane przez pająki będące pod wpływem różnych narkotyków.  

Świat ruchu to z kolei galeria, która przedstawia zagadnienia dotyczące ruchu w wymiarze fizycznym. Istnieje tutaj możliwość wypróbowania symulatora trzęsienia zmieni czy obejrzenia portretów popularnych ludzi, które wykonane są z pęcherzyków powietrza. Świat ruchu umożliwia wykonanie własnego krótkiego filmu rysunkowego, a także zobaczenie ludzkiego szkieletu na rowerze.  Galeria korzenie prezentuje historię cywilizacji oraz największe jej wynalazki, takie jak: radio, internet czy film. Można w tym miejscu między innymi posłuchać archiwalnych nagrań audycji Polskiego Radia czy obejrzeć instalację przedstawiającą historię koła, poczynając od kół kamiennych oraz drewnianych aż po samochodowe i rowerowe. Jest tu także stanowisko, przy którym możemy usłyszeć modlitwy oraz utwory muzyczne najpopularniejszych religii świata.  

Galeria Bzzz! to wystawa skierowana dla dzieci do sześciu lat, która w prosty sposób porusza tematykę związaną ze światem przyrody.

Strefa światła to galeria przedstawiająca zagadnienia dotyczące światła zarówno w wymiarze fizycznym, jak i zmysłowo-kulturowym. Wystawa umożliwia też skorzystanie z lustra fenickiego czy stworzenie przeróżnych barw przy wykorzystaniu tylko trzech podstawowych kolorów.  

RE: generacja to kolejna niezwykle ciekawa galeria. Eksponaty są związane ze zjawiskami o charakterze psychologicznym oraz socjologicznym. Ogromną atrakcją jest dyskoteka, która wytwarza energię elektryczną z ruchu tańczących osób.  

Teatr Robotyczny to miejsce, gdzie roboty stają się aktorami, grającymi sztuki O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali, czy recytującymi fragmenty twórczości Lema. Głosów roboaktorom udzielili tacy znani aktorzy jak Piotr Fronczewski, Marian Opania, Wiktor Zborowski czy Marta Lipińska.  

Oprócz tego w Centrum Nauki Kopernik zobaczyć można Planetarium Niebo Kopernika oraz różnego rodzaju laboratoria. Niniejszy opis nie wyczerpuje atrakcji, które tam na Was czekają. To wspaniałe miejsce dla całej rodziny.

Popołudnie przy kawie...

Flaming&Co

Flaming&Co

Ciepłe, szykowne, białe wnętrza. Białe fotele, krzesła,…
Endorfina Foksal

Endorfina Foksal

Restauracja Endorfina mieści się w wyjątkowo pięknym Pałacu…
Café Lorentz

Café Lorentz

Café Lorentz to prawdziwy miejski ogród w centrum Warszawy.…
Zobacz więcej

Artykuły

Senses Restaurant

Senses Restaurant

Przewodnik Michelin to wydawana od ponad stu lat pozycja mająca…
zobacz inne